Туризам у Србији ЦВЕТА: Од посетиоца из Кине и Турске очекујемо приход од 1.2 МИЛИЈАРДЕ
Страни туристи подигли девизни приход за 20 одсто
У првих осам месеци било је више од милион страних гостију у Србији, што је раст од 19 одсто у односу на исти период прошле године, а то би могло да значи да ће се до краја 2017. повећати девизни приход за 200 милиона евра. Туристима су најпривлачнији Београд, Нови Сад, Копаоник и Златибор, где долази све више Турака, Кинеза и Немаца. Министар туризма Расим Љајић уверен је да ће се то и догодити.
Викендице у Србији НИКАД ЈЕФТИНИЈЕ: Цена по квадрату само 200 евра!
Изненадићете се: Ево који је српски град НАЈСКУПЉИ, а који НАЈЈЕФТИНИЈИ за живот
- У првих седам месеци прилив од страних туриста износио је 602 милиона евра, а треба имати у виду да је август традиционално био најударнији месец. Такође, иде јесен пуна конгреса и пословних путовања и предновогодишња еуфорија која сама доведе 100.000 иностраних туриста – истиче Љајић.
Како каже, раст броја туриста резултат је кампање на светском нивоу.
- Три месеца имали смо кампању на Би-Би-Сију и „Евроспорту“, а шест месеци на њиховом сајту. Занимљиво да смо то остварили иако имамо буџет за кампању десет пута мањи од Словеније. Поређења ради, девизни прилив нам је већи од Црне Горе иако она има море, јер код нас туристичка сезона траје током целе године – наглашава Љајић.
Позитиван ефекат има уклањање административних препрека пријатељским земљама.
- Укинули смо Кини визе и за првих осам месеци дошло нам је из те земље 31.000 туриста, а током целе прошле године било их је 31.000. Тек очекујемо долазак великог броја кинеских туриста пошто је отворена директна линија Пекинг-Београд. Такође, имаћемо и више гостију из Индије и Ирана пошто смо и њима укинули визе – објашњава Љајић и додаје да ће следеће године фокус кампање бити на Кини и Русији.
Из Европе највише туриста долази из Турске, БиХ и Немачке.
- Најчешће долазе у Београд на такозвани ситни брејк викендом или вишедневни породични одмор. Гостима су поред престонице и Новог Сада заједно са Фрушком Гором и Сремским карловцима најпривлачнији Копаоник и Златибор, односно бање – каже Љајић.
Када је реч о следећој години, већ се зна где ће понуда бити богатија.
- Дунав ће нам бити најважнији. Имаћемо пет пристана за бродове у Београду и по један у Смедереву, Костолцу, Великом Градишту и Голупцу. Такође, ставићемо акценат и на Палићко језеро, као и на бање чији се процес приватизације мора завршити – истиче Љајић.
Раст прихода угоститељима донели су и домаћи туристи пошто је подељено дупло више ваучера него прошле године.
- Чак 90.000 туриста искоритило је ваучере до сад, а очекујемо да следеће године то учини више од 100.000 – каже Љајић.