УСПЕШНА ПРОИЗВОДЊА МАЛИНА Произвођачи задовољни родом, откуп ОБЕЗБЕЂЕН
Берба малина почела је на подручју Семберије код пољопривредника који су се почели бавити производњом овог јагодичастог воћа уместо сточарства и ратарства.
Око њих двадесет произвођача истичу да ова година није била погодна за производњу, али да су ипак задовољни родом и ценом од 2,2 марке по килограму. Сматрају да, упркос тешкоћама које је прате, ова производња перспектива подмајевичког краја.
Славен Љубинковић из семберског села Драгаљевца, на хиладу и по метара површине има око 1.400 садница малине. Ове године малињак му је у пуном роду и нада се да ће покрити уложени новац у подизање засада, али и зарадити.
СЕНЗАЦИОНАЛНО: ДО 62% ПОПУСТА ЗА ЛЕТОВАЊЕ У ЛУКСУЗНИМ ГРЧКИМ ХОТЕЛИМА!
Како је Србија победила Пољску у трци за ЈАПАНСКУ ИНВЕСТИЦИЈУ ОД 400 МИЛИОНА ЕВРА?
Вучић саопштио лепе вести: СТИГЛА НОВА ИНВЕСТИЦИЈА! Јапанска компанија отвара 523 НОВА РАДНА МЕСТА! (ВИДЕО)
- Успели смо да очувамо засад. Мањи број биљака се посушио због обилних падавина, али какво је било пролеће, задовољни смо - каже овај произвођач, пише Српскаинфо.
Род је доброг квалитета, откуп обезбеђен, што је за малинаре велика ставка. И цена је ове године боља од прошлогодишње. Откупљивач аконтативно плаћа две марке и 20 пфенига по килограму, што покрива трошкове производње.
- Добро је, али би било много боље да је бар две и по марке па још подстицаји. Цена од три КМ по килограму би нам омогућила и пристојну зараду - каже Љубинковић, који очекује око две тоне рода.
Малине су добро родиле на брежуљкастом делу Семберије, на ораницама где производња житарица није била рентабилна. Земља је погодна и уз сав уложени труд, примењене агротехничке мере, савете стручњака, ова производња је успешна.
ОГЛАСИО СЕ ЈАПАНСКИ "ТОЈО ТАЈЕРС": Објаснили целом свету због чега ИНВЕСТИРАЈУ У СРБИЈУ!
Лек који у Србији кошта само 170 динара у Великој Британији је чак 26.000 динара: О ЧЕМУ ЈЕ РЕЧ?
Може ли се ПОРОДИЧНО НА ПЛАНИНУ ЗА 200 ЕВРА? Ево где лето можете да проведе у Србији и колико то кошта
Организатор производње, Хладњача у Драгаљевцу, планира да откупи 300 тона малине од 150 коопераната из Семберије и регије.
Директор Хладњаче Миодраг Цвјетиновић каже да је у односу на прошлу годину када је килограм малине плаћан 1,5 КМ, ова година много повољнија.
- Најважније је да је откуп обезбеђен. Не може малина да чека. Чим се набере мора да се и испоручи и држи у адекватним условима. Већ имамо купце у Немачкој и Француској. Потражња је велика јер је подбацио род у Пољској - каже Цвјетиновић.
Засади у Угљевику и Лопарама
Последњих година све је више оних који се опредељују да подигну засаде малине и на на подручју суседних општина Угљевик и Лопаре. С обзиром на то да је малина добро родила, повећано је интересовање за ову производњу, а уз сигуран откуп и веће подстицаје, на овом подручју могу се очекивати и нови засади малине.