ВИРТУЕЛНЕ ПРОДАВНИЦЕ И ФЕЈСБУК ПИЈАЦЕ: Ево како грађани купују за овај Ускрс и да ли су цене порасле
Дане пред Ускрс дочекујемо први пут празних тезги, јер пијаце не раде, купци и продавци се сналазе на разне начине помоћу импровизованих виртуелних пијаца на друштвеним мрежама на којима цене за сада не расту.
- Није лако, али иде некако - оцењују продавци тренутну ситуацију дистрибуције својих производа, док купци, најчешће у градовима, ишчекују своју наручену робу.
Три српске планине које су идеалне за самоизолацију у време пандемије корона вируса
ПРЕДСЕДНИК РАЗЈАСНИО: Ево да ли добијате 100 евра у новцу или у ваучерима! Зна се и ко све добија новац
ВЛАДА ЗВАНИЧНО ПОТВРДИЛА: Ево када ће сваки пунолетан грађанин добити по 100 ЕВРА
Како најављују продавци, поскупљења производа, пре свега јаја, неће бити. Она се крећу као и до сада, од осам до 14 динара за комад у зависности од класе.
- Пред Ускрс је мало већа потражња. Снабдевамо продавнице у Жабљу, а имамо и доста купаца у Новом Саду којима достављамо робу. Долазе и волонтери који носе старијим суграђанима, некима носимо ми уз сву опрему, заштитне маске и рукавице, али гледамо да што мање људи долази у кућу. Потражња је солидна, јаје је основна животна намирница па се то продаје и када је ванредно стање. Цена је од 10 до 12 динара по комаду, у зависности од класе, видим да у неким маркетима коштају и по 14 динара - каже Радослав Бркић из Жабља са фарме "Бркић".
Кокошја јаја у Београду коштају од 10 до 16 динара за комад, пачја су 50, а гушчија чак 130 динара. Боје за јаја могу се пазарити за пет динара, а продаје се и исечена луковина по цени од 50 динара, као и вештачка трава. Већ офарбана јаја продају се за 40 динара по комаду.
Продавци се оглашавају на друштвеним мрежама где су за неколико дана основане виртулене пијаце које већ сада, попут оне у Новом Саду, имају око 20.000 чланова.
Постоје и групе на Фејсбуку за помоћ произвођачима хране, са великом базом података, попут "Мали произвођачи хране у Србији". Ко се баш не сналази на друштвеним мрежама, покушава да до купаца дође на традиционалнији начин, преко огласа.
Килограм црног лука се на огласима може наћи од 55 до 65 динара, пасуљ од 200 до 250 динара, шаргарепа од 30 до 45 динара. Килограм димљеног сира је око 570 динара, кобасице око 800, док су домаћи чварци 750 динара.
- Бесплатне доставе су за оне који пазаре преко 1.000 динара. Верујете ми да не стигнемо све да донесемо, не можемо да будемо брзи попут неких маркета или курирских служби. Супруг и ја теглимо већ недељама наше производе са некадашње тезге у нади да ћемо покрити трошкове. Највише се продају јаја, али купују се и домаће тестенине, сиреви, млеко и сухомеснати производи - каже Лена, пољопривредница из Футога.
У Београду је мало порасла цена црног лука - 60 динара, паприке шиље - 250 динара, парадајза - 155 и шаргарепе - 50 динара, као и у Нишу где је приметан евидентиран раст цена краставца салатара - 150 динара, младог купуса 50, младог црног лука 80, паприке 170 и парадајза 180 динара. Већина других производа је задржала старе цене.
Са друге стране, многим малим пољопривредницима се не исплати да сами достављају робу и долазе до градова.
- Нема пуно наруџби или ако их има оне су мале, људи наруче наравно колико им треба, пар везица лука, десетак јаја и слично. Када све саберем, не исплати ми се да палим комби и крећем за Нови Сад, обиђем уз то читав град да бих све доставио и вратим се. Нешто јаја и тестенине продам по селу, не знам ни сам како ће све да заврши, али што је дужа ова ситуација, малим газдинствима ће бити све горе - рекао је Милан Н. из села Ђурђево крај Новог Сада.
Купци опет најчешће изаберу најједноставнију варијанту, па се тако већина људи у градовима за предстојећи празнике одлучује да намирнице набавља у хипермаркетима.
- Свакако правимо скромнији ручак, бићемо само нас четворо, муж и двоје деце. Због тога су се и потребе смањиле, није нам неопходна нека велика набавка за сам празник колико због забране кретања. Нека рутина нам је да одемо једном недељно у набавку у продавницу, тако ћемо и сада, само што узимамо три пакета јаја више и нешто слаткиша - рекла је Исидора С. из Новог Сада.
Е-пијаца преко Министарства
Министарство привреде, шумарства и водопривреде покренуло је сајт Електронска пијаца Србије. Сви заинтересовани грађани могу, уз једноставну регистрацију, да купе најразноврсније воће, поврће, месо, сиреве, млеко, јаја, мед, као и низ других традиционалних прехрамбених производа. Поручена роба може бити испоручена директно од стране произвођача, али и помоћу бројних курирских служби.
КАКО ДО ПЕНЗИЈЕ 10. априла најстарији грађани ће добити оба дела и додатак, а за подизање постоје ДВА НАЧИНА
Како поделити 100 евра помоћи грађанима: УПС тражи чекове, грађани желе кеш
Сутра исплата пуног износа пензије и додатак 4.000 динара
ЗА ОВИМ ПРОИЗВОДИМА НАГЛО ПОРАСЛА ПОТРАЖЊА: Ево шта Срби масовно купују онлајн