Због ОВИХ накнада банкама у Србији дугујете НЕКОЛИКО ХИЉАДА динара: Ево како да избегнете то
Губитак зараде надокнађују на овај начин
Српске банке непрестано уводе нове накнаде за своје кориснике јер су им оне, после пада камата, постале знатан извор прихода. Процењује се да банке у овом тренутку грађанима наплаћују више од 260 различитих накнада.
Грађани Србије, од новембра држава даје 6.000 динара: Постоји само један услов
БАНКЕ клијентима ВРАЋАЈУ 50.000.000 евра, одлучио Трећи основни суд!
Иако су последњих година укинуле поједине накнаде, о чему су на сав глас обавестиле јавност, с друге стране нико не зна за нове намете. У то се грађани увере тек када стану пред шалтер.
Такво искуство имала је Београђанка Славица Петровић. Она је хтела да отвори интернет картицу која јој је потребна због плаћања реклама на друштвеним мрежама. Изненадила се када јој је службеник једне од највећих банака у Србији рекао да то кошта 800 динара. Поготово зато што је њена пријатељица само шест месеци раније то урадила бесплатно, и то у истој банци. Објашњење које је добила од банкара оставило ју је без текста.
- Тачно је да до пре пар месеци нисмо наплаћивали ову услугу. Али, приметили смо да грађани масовно узимају интернет картице па их не користе, а то нас кошта. Зато смо одлучили да наплаћујемо ову услугу.
Неке од најчуднијих накнада
Неоправдана рекламација за картице ➜ нереализовани чекови ➜ одобрење дозвољене позајмице ➜ амортизација рачуна ➜ трошак блокаде и замене картице ➜ слање опомена ➜ промена кредитног лимита ➜ издавање потврда
- Како то да отварање картице пре неколико месеци банку није ништа коштало, а сада одједном на томе има неки трошак. Уопште не верујем да је то тачно - истиче Петровић.
Слично је прошао и студент Марко Добројевић. Њему је банка зарачунавала одржавање текућег рачуна, иако је као студент имао право на бесплатну услугу.
- Тек када су ми стигле опомене да дугујем неколико хиљада динара, схватио сам да нешто није у реду. У банци сам сазнао да немају моју потврду о редовном студирању, па морају да ми наплате одржавање рачуна. А нико се није сетио да ме обавести да донесем тај папир. Тек када се дуг нагомилао, послали су ми опомену - пожалио се Добројевић.
И ту није крај. Када су у питању трајни налози, банка аутоматски повлачи новац са рачуна одређеног дана у месецу. Међутим, ако немате пара у том тренутку, банка ће приликом уплате, иако је прошао само један дан, наплатити и дуг и камату. Уместо да обавести клијента, у одређеном року, да му прети наплата камате због кашњења, банка аутоматски узима новац по том основу.
Ако се одлучите за кредит, бићете у ПРЕДНОСТИ: ЕВО колико можете уштедети ако купите стан
Душан Узелац, уредник сајта Каматица, истиче да банке у Србији на овај начин обезбеђују додатне приходе, јер је њихова кредитна активност смањена.
- Слаб пласман кредита је последица мале куповне моћи грађана. То банкама ограничава тржиште кредита. Да људи могу да приуште себи кредите, банке би се држале тог сегмента који и оправдава њихово постојање. У оваквим околностима банке траже простор да зараде и опстану - каже Узелац.
Према његовим речима, грађани не би требало да пристају на то.
НИЈЕ ШАЛА: Банке у Србији почеле да враћају новац клијентима
- Да имамо већи револт према таквим накнадама и да одлазимо из банака у којима нам испоставе рачун за неку накнаду, све те провизије би брзо ишчезле - закључује Узелац.
Накнаде су други по висини извор прихода банака, одмах након камата. Банке у Србији су по овом основу у 2016. имале чисту зараду од 35,3 милијарде динара. Према подацима Агенције за привредне регистре, банке су на име разних накнада и провизија наплатиле 51 милијарду динара, а с обзиром на то да су имале око 16 милијарди динара трошка, чисто су инкасирале 35,3 милијарде динара. По основу камата профит је, ипак, далеко већи па су тако српске банке прошле године на њима зарадиле 123,8 милијарди динара.