ЖЕЛИТЕ ДА СЕ ХРАНИТЕ ЗДРАВО? Производи здрави, али цене су ПАПРЕНЕ
Пистаћи и мусли скупо коштају
Са свих страна слушамо колико је важно да се хранимо здраво, посебно сада у време пандемије ковид-19. Тачно је да квалитетна исхрана утиче на имунитет и опште здравље, али је исто тако луксуз многим нашим становницима. Узећемо у анализу барем један дневни оброк, онај најважнији, а то је доручак.
ПОДИЖЕ ИМУНИТЕТ И СВИ ГА КУПУЈЕМО: Цена му се сад винула у небо!
ЈАБУКА КАКВУ НИСТЕ ВИДЕЛИ ДО САДА: Дејан на свом имању убрао необичан плод ове воћке (ФОТО)
Најпре да кренемо од онога што Срби најчешће једу за доручак, а то су хлеб или проја, уз јаја, сир, шунку, сланину, паштету, затим су ту виршле, сендвичи, бурек, комплет лепиње, качамак. Исхрана у нашој земљи понајвише зависи од поднебља, финансијског статуса, услова рада (канцеларија или терен), старости и томе слично.
И даље важи неписано правило да разне смутије, шејкове и мусли углавном једу они боље платежне моћи, који махом не размишљају о ценама, а у недостатку неких егзистенцијалних проблема - више се посвећују здравој храни. С друге стране, људи који месечно живе са 300 евра, тешко да могу да се хране скупо и да не "лове" акције у маркетима. Ма колико нам здравље било најважније, људи логично пре бирају да прехране породицу него само себе.
Отуда код нас и даље више влада помама за месним прерађевинама, хлебу и пециву из оближње пекаре, него за здравим јутарњим оброцима. Сећате се периода када нико није причао о чиа семенкама? Није било тако давно.
Ове семенке су сада, међутим, главни састојак муслија. Уз то још иду и разне врсте ораха - пистаћи, индијски, бразилски, лешници, бадеми, бруснице и остало суво воће, овсене или ражане пахуљице. Али, колико све то кошта?
Пистаћи су деценијама најскупљи, прави луксуз у нашој земљи. Килограм ове врсте ораха кошта 2.100 динара, а цена је тако висока зато што се гаје само на неколико места на свету. Углавном увозимо оне из Кине, а потребно им је много времена да сазру. Биљка тек након шест до седам година да први плод.
Сирови бадем је око 1.100, с тим што је печени скупљи, док је цена за килограм сировог лешника - 1.200 динара. Ако желите да купите барем 100 грама индијског ораха, за њих ћете морати да издвојите око 155 динара (килограм је 1.550 РСД), а бразилски орах је нешто јефтинији и кошта 1.400 динара за хиљаду грама.
Не треба заборавити ни класичан орах, чија цена иде на 1.100 динара за 1 кг. Чиа семенке о којима толико слушамо у последње време коштају скоро 2.000 динара, по килограму, док су суво воће и пахуљице врло приступачни.
Ипак, ако желите да имате потпуни оброк, са свим наведеним, онда то на "папиру" не изгледа најбоље по новчаник. Нарочито ако свему додате бадемово или кокосово млеко, којима многи замењују кравље.