Ако сте студент у Београду, ово је водич за преживљавање
Студирање је оно чудно, кул, бизарно време транзиције када још нисте ни сасвим сигурни шта желите од живота, а очекује се да будете на висини задатка.
У Србији је вероватно више него било где потребно да мртви 'ладни прихватате контрадикције, решавате компликације и суочавате се са гомилом необичних ситуација. Да бисмо вам олакшали, направили смо мали правилник понашања за студенте.
Спавај више него што учиш, учи више него што излазиш, излази што више можеш
Чињеница је да је ноћ најмање за спавање, много више за партијање и учење, али твом телу треба сан! Не дремање на предавању, не кунтање у загушљивом бусу који се вуче довољно споро да почнеш и да сањаш, него регуларно ноћно спавање од осам сати. Наравно да ћеш у клабингу заборавити на све, да ћеш отићи на афтер, али реалност ће сванути сутра послеподне и ударити те у главу урлајући "твоје очи су тешке"! Нађи баланс, велик си.
Баци се на посао чим добијеш задатак или пређеше неку област. Да, колоквијум је тек за две недеље, али ћеш тада имати још шест колоквијума један за другим.
Можда ти се чини да ти је време савезник и да га има колико хоћеш, али није тако. Ако прокрастинираш с једним пројектом, велика је вероватноћа да ће исто бити са свим обавезама. Заврши шта имаш, па онда изађи у град, спавај, зури у плафон. Мозак ће ти бити захвалан што си га ослободио притиска.
Напиши захвалницу кафи
Кад смо код баланса - свеже млевена кафа је оно што успешно успоставља равнотежу између студирања и партијања. Она те ујутру ресетује из зомби мода, а може да буде пресудна и у твом љубавном животу. Гледаш већ дуже слатког колегу или колегиницу у библиотеци, али никако да се звезде наместе како треба? Једноставно га/је питаш: "Хоћеш на кафу?" и све крене својим природним током. Уз кафу можеш да добијеш користан инфо о оном језивом професору, и сазнаш трик који код њега пали. Свеже млевена кафа је твој највећи савезник ноћ пред испит. Њен мирис има моћ да те смири, разбуди, мотивише и покрене. Зашто је кафа неопходна сваком студенту да преживи? Зато што је (будимо реални) једини проверен вид организације који имаш током године - буђење, облачење, огромна шоља свеже млевене кафе - и после тога можеш све.
Сакриј кинту сам од себе
Критеријуми твог желуца на самом почетку студирања биће прилично високи али временом, што новчаник буде био тањи - све чешће ћеш проналазити начине да свој стомак слажеш да је пун. Лову трошиш само на један обиман оброк, остало је покривено нудлама, виршлама на кило, готовим јелима на акцији, јајима и паштетом у 100 варијанти. Нормално, кад си цео месечни буџет потрошио синоћ на техно журки. Савет - кад ти следећег месеца маторци уплате кинту - прво плати рачуне, а онда пола преостале лове сакриј од себе, дај неком да ти чува, да 10. не би жицкао и за ону јадну паштету.
Ако не планираш да поклониш, немој ни да позајмљујеш
Ко још док је студент размишља о материјалним стварима, па сви смо ми једна велика породица? Сасвим је ок да другарици позајмиш омиљену мајицу и никад је више не видиш. Ако те такве ствари нервирају - не позајмљуј никоме ништа и мир у кући.