Бити на Шангајској листи је важно из ЈЕДНОГ РАЗЛОГА, а овај СВЕТСКИ УНИВЕРЗИТЕТ држи ПРВО МЕСТО већ 16 година
У последње време много се прича о Шангајској листи и зашто је битно да се београдски универзитет нађе на њој.
Сваке године универзитети широм света се боре да своје место нађу на овој престижној листи. Вест да је београдски универзитет пао за стотину места на Шангајској листи објекнула је пре недељу дана. Прошле године наша најстарија високошколска установа била је ранигирана међу 400 најбољих, а сада смо у групи између 400. и 500. места. Као и претходних година, на листи је и ове године највише америчких универзитета, а следе их кинески и британски.
Шта је Шангајска листа?
Академско рангирање универзитета у свету или Шангајска листа први пут је објављена 2003. Године и од тада сваке године рангира хиљаде најбољих универзитета на свету. Треба нагласити да се рангирање врши према шест фактора: броја алумниста и добитника Нобелове награде и Филдсове медаље међу запосленима на универзитету; броја истраживача цитираних у у Цларивате Analytics; броја текстова објављених у у часописима Натуре и Сциенце; броја радова објављених у часописима са СЦИ и SSCI листе и академског доприноса ових индикатора по институцији.
Зашто је битно “постојање” на Шангајској листи?
Бити на Шангајској листи ствар је престижа јер се на тој листи налази само 2 посто светских универзитета. Први пут на Шангајској листи Универзитет у Београду се нашао 2012. године, док је најбољи ранг имао, као што смо видели, 2016. и 2017. године када је био између 201. и 300. места.
Неприкосновени - Харвард
Једини универзитете који пуних 16 година држи прву позицију јесте амерички универзитет Харвард, најпрестижнијих од свих универзитета на свету. Станфорд држи чврсто друго место, стим што је само 2010. године био трећи. Последње две године, као и ове, трећу позицију држи Кембриџ.