Борба родитеља за бесплатне уџбенике: Проблем у ОШ "Ослободиоци Београда" - реаговао Заштитник грађана
Савет родитеља је пред управу школе изашао са петицијом да се овакав вид наручивања уџбеника одобри за неке од предмета
Од априла месеца родитељи ђака који похађају Основну школу "Ослободиоци Београда" покушава да са управом школе дође до договора у вези са набавком уџбеничке литературе за њихову децу.
Наиме, родитељи су пред управу ове школе изашли са захтевом да се за потребе учења обезбеде јефтинији уџбеници него што је то школа понудила, али нажалост није дошло до договора већ више од два месеца.
Школа је као и свих прошлих година објавила избор одабраних уџбеничких комплета за наредну школску годину, али родитељи ђака су се ове године сусрели са могућношћу да уџбенике преузму у штампаној форми са сајта "Бесплатна библиотека". У питању су уџбеници који су одобрени од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја, а добијају се у штампаној форми, потпуно бесплатно, а изгледају потпуно исто као и сви други који се купују у књижарама.
Како је директорка Петровић претворила државну школу у приватну фирму: Паре студената се троше како лично она нареди и замисли
МАЛА МАТУРА КУЦА НА ВРАТА: Десет ствари које морате знати о упису и она најважнија - вреде ли и колико коштају припреме!
ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ПОСТАЈЕ ДЕО ОБРАЗОВАЊА У СРБИЈИ! Невероватан успех наше земље у пољу дигитализације
Савет родитеља је пред управу школе изашао са петицијом да се овакав вид наручивања уџбеника одобри за неке од предмета, али је то одбијено. Петицију је потписало две трећине родитеља школе, а уз петицију је додато и објашњење да многи од родитеља нису финансијској могућности да купе све уџбенике које школа налаже. Примера ради, цена комплета за уџбенике за 7. разред износи 16.000 динара, што је за породице које имају више активних школараца веома велики издатак.
Директорка школе "Ослободиоци Београда" истакла је да је Наставно веће већ одабрало уџбенике за наредну школску годину и да молбе родителне могу бити услишене. Са друге стране, родитељи верују да су наставници поштовали процедуру избора уџбеника у најбољој намери, али да би требало узети у обзир да је тешка финансијска ситуација настала током епидемије коронавируса у Србији и да су ово новонастале околности.
Родитељи су се за помоћ обратили Министарству просвете, науке и технолошког развоја, као и Заштитнику грађана. Како се незванично сазнаје, Просветна инспекција већ је посетила Основну школу "Ослободиоци Београда" и утврђује све релевантне чињенице овог случаја.
Заштитник грађана је, после притужби родитеља ученика Основне школе "Ослободиоци Београда" да је школа одбила њихову молбу да због тешке материјалне ситуације одобри коришћење бесплатних уџбеника макар за поједине предмете, покренуо поступак контроле правилности и законитости рада Министарства просвете, науке и технолошког развоја и ове београдске школе.
Заштитник грађана, због постојања могућности угрожавања и повреде права детета, од надлежног министарства и ОШ "Ослободиоци Београда" тражи да му у року од 15 дана доставе детаљне извештаје о поступању, мерама и активностима које су предузели у овом случају. Такође, Заштитник грађана од ресорног министарства и школе тражи да га обавесте и да ли је Савет родитеља ОШ "Ослободиоци Београда" учествовао у поступку избора уџбеника сходно члану 120 став 6, тачке 3 и 7 Закона о основама система образовања и васпитања, и на који начин.
Министарство и школа даље треба да обавесте Заштитника грађана на основу којих критеријума је ОШ "Ослободиоци Београда" вршила избор уџбеника и на који начин су вредновани критеријуми за избор уџбеника. Заштитник грађана од Министарства просвете, науке и технолошког развоја посебно тражи да га обавести о томе да ли за све основне школе постоји универзални и јединствени начин вредновања критеријума приликом избора уџбеника.