ЂАЦИ ЋЕ ПОНОВО НА ONLINE НАСТАВУ? Одлука ускоро - ево на кога се односи
Министар просвете Бранко Ружић изјавио је данас у Нишу да ће у четвртак разговарати са представницима здравственог дела Кризног штаба о томе да ли ће бити потребно увођење онлајн наставе у школама од једне или две недеље.
Према Ружићевим речима, о томе ће се сутра разговарати и у Министарству здравља, али и уколико дође до увођења онлајн наставе то се неће односити на предшколске установе, ученике од првог до четвртог разреда основне школе, можда и на пети и шести разред.
- Свакако ће реч струке бити она која ће опредељивати будуће моделе које ћемо примењивати у Србији, али одговорно тврдим да вирус не долази из школа. Јасно је да вирус искључиво добијамо споља - рекао је Ружић на новинарима на обележавању 50 година рада Филозофског факултета у Нишу.
Данас је најтеже наћи ДОБРОГ МАЈСТОРА: Ево како да решите овај проблем!
ДОНЕТА ОДЛУКА КАКО ЋЕ ЂАЦИ ОД ПОНЕДЕЉКА ИЋИ У ШКОЛУ: Ове општине у Србији критичне - ситуација са короном све тежа
КАО ЋЕ ДА РАДИ, А КО ЋЕ ДА СЕДИ КОД КУЋЕ И УЧИ? Родитељи револтирани због предлога да сва деца од понедељка иду на онлајн наставу
Како је казао, сви подаци говоре да је проценат заражених у школама око 1,5 одсто.
- Ове недеље имамо четири јединице локалне самоуправе са комбинованом наставом, претходне недеље биле су три. Друге недеље у сепетембру око 27 школа које било је са комбиноваим моделом, а три јединице локалне самоуправе су имале потпуну онлајн наставу - нагласио је Ружић.
Он је изјавио да је, када је о запосленима у просвети реч, највећи проценат вакцинисаних на факултетима, преко 62 одсто, а просечан проценат вакцинисаних је око 50 одсто.
Просечни проценат вакцинисаних, додао је, свакако није на задовољавајућем нивоу, али представља рефлексија стања у општој популацији.
- Мнистарство није у позицији да предлаже било шта што је обавезујуће. Устав је јасно дефинисао ту сферу људских права и мислим да са тог аспекта нити једно министарство није у тој позицији, али јесте у позицији да апелује на људе да се вакцинишу - рекао је Ружић.
Он је казао да се нада да ће зелени или ковид сертификати дати резултат у најскоријем року и да ће показати да је могуће мотивисати грађане, пре свега млађе, да се определе за вакцинацију.
Деканица Филозофског факултета у Нишу Наталија Јовановић рекла је да се настава на том факултету одвија комбиновано и уживо је тамо где су мале студијске групе, а уз то су и сви студенти вакцинисани.
Према њеним речима, осим професора којима су лекари забранили вакцинацију због одређених хроничних болести, сви остали професори Филозофског факутлета су вакцинисани, као и више од 50 одсто студената.
Филозофски факултет у Нишу тренутно има око 4.000 студената на 33 студијска програма и у оквиру 12 департмана.