Дилема око ВЕЛИКЕ МАТУРЕ: Просветне власти и управе факултета различито гледају на УСЛОВЕ УПИСА
Декани хоће и пријемни и матуру
Највећа дилема око државне (велике) матуре, која треба да почне на крају школске 2021/22. године, јесте - да ли ће она бити једини услов за упис на факултете или ће високошколске установе организовати додатну проверу знања.
ИЗДАВАЛИ ДИПЛОМЕ НА ДИВЉЕ? Високошколске установе у Нишу под лупом просветне инспекције
НАСТАВА ПОНОВО ОНЛАЈН? Министар Шарчевић образложио - зашто да се затворе школе у целој Србији због једне регије
"МИ СМО СПРЕМНИ ЗА ОНЛАЈН НАСТАВУ" Помоћник министра просвете открио како ће се затварати школе
Док просветне власти тврде да ће велика матура бити једина улазница, поједини декани сматрају да факултетима треба оставити могућност да организују и пријемне испите.
- Нећемо дозволити да се организује било какав други испит осим државне матуре. Додатне провере моћи ће да организују само факултети за које су потребне посебне способности кандидата - каже, за "Новости", министар просвете Младен Шарчевић. - Факултети ће моћи да траже које изборне предмете кандидати треба да имају положене у оквиру државне матуре.
С друге стране, декани факултета као што је Машински, ЕТФ или ФОН сматрају да је за упис неопходна додатна провера знања.
- Велика матура за нас није довољан услов - каже проф. др Мило Томашевић, декан Електротехничког факултета у Београду. - Селективни критетеријуми код нас су оштрији него што би били на матурском испиту. Факултетима који то хоће треба оставити да имају свој селекциони критеријум.
И декан Машинског факултета у Београду проф. др Радивоје Митровић сматра да појединим факултетима треба оставити могућност да организују испите којима ће проверити склоност и афинитете кандидата ка тој струци. Он, међутим, напомиње да је велика матура важна и да од ње не треба одустајати, јер представља подизање нивоа средњешколског обазовања.
С друге стране, за упис на Правни факултет у Београду био би довољан матурски испит. То нам је рекао декан проф. др Зоран Мирковић.
- Код нас се на пријемном полаже или српски језик или историја, верујем да би ти предмети на државној матури били довољно добро заступљени - каже проф. Мирковић.
Иначе, пилот-пројекат државне матуре биће спроведен у 101 школи у Србији након 20. октобра. Пилотирање тестова биће у 50 гимназија, тестирање за стручну матуру биће у 38 средњих стручних школа, док ће се тестови за уметничку матуру проверавати у три уметничке школе. Пилотирање завршног испита планирано је у 10 средњих трогодишњих школа.
- У пилот-пројекту неће учествовати цела генерација одабраних школа, већ једно или два одељења. То ће бити ученици трећег разреда, који ће догодине први полагати државну матуру - рекла је, за "Новости", саветница министра просвете Гордана Косановић.
За крај маја наредне године је планирано друго пилотирање државне матуре и тада ће бити укључене све школе и сви ученици, а тестираће се и све процедуре које би требало да буду идентичне онима које ће се спроводити на самој матури. Проба државне матуре планирана је за пролеће 2022.