ИЗА НАС СУ ДВЕ НЕДЕЉЕ НОВЕ ШКОЛСКЕ ГОДИНЕ: Домаћи на Вајберу, Гугл учионица - шта највише смета родитељима, а шта ђацима
Утисци су различити.
Једне недеље у школу, другу онлајн, Viber домаћи, Гугл учионица, ТВ часови - тако су у кратким цртама изгледале прве две недеље нове школске године за ђаке и њихове родитеље који се још увек уходавају са новим системом рада.
Утисци су различити - поједини родитељи су задовољни како тече настава, док други негодују. Оно што многи кажу - година је кренула прилично ударнички.
РОДИТЕЉИ КИПТЕ ОД БЕСА: За полован уџбеник морају да издвоје и до ХИЉАДУ ДИНАРА
Школе у Србији настављају да раде у истом формату: Примена мера заштите против коронавируса даје резултате
ОВИ МОМЦИ СУ ПОНОС СРБИЈЕ: Млади математичари освојили три сребрне и две бронзане медаље на Балканској олимпијади (ФОТО)
- Наша учитељица је обавила контролне вежбе, обнове знања из српског и математике, а остатак часова је посветила новом градиву. Они који су онлајн, добијали су задатке код куће и морали су да сликају урађене. Не знам, али тих 30 минута часова је баш мало да било шта пређу од градива - поделила је једна мама на форуму са другим родитељима, који потврђују да и те како имају пуно домаћег да раде са децом.
И то јесте оно што их највише брине и многи додатно раде са децом после школе.
- Са родитељима смо у сталном контакту, имамо изузетну сарадњу јер су скоро сви веома посвећени и спремни да додатно раде са децом код куће. Само 36 наших ученика од око 1.000 не иде у школу већ учи онлајн. Искрен да будем, не верујем у те часове од 30 минута мада се и на њима доста може урадити, али оно у шта верујем јесте да деца воле што су заједно и то је суштина школе, да се деца друже и да науче. То је најважније. Живот побеђује све и сигуран сам да ће живот победити и ову болест – каже Недељко Ђорђић, директор Основне школе "Ђорђе Натошевић" из Новог Сада.
Сличног је става и Слађана К., чија ћерка иде у други разред поменуте школе, која се нада да ће све ипак бити у најбољем реду.
- Ни ја не верујем у те часове од пола сата, али морамо се прилагодити, а то ћемо урадити тако што ћемо што више радити са децом код куће. Видим у родитељској Viber групи да се многи буне због тога и да сматрају да деца све треба да раде у школи и да се одмарају и играју када дођу кући. Донекле се слажем са њима, али када је нормална ситуација. Пошто тренутно није, морамо се и ми прилагодити и зато радити што више са децом па онда мислим да неће бити пропуста – сматра ова Новосађанка.
Каже и да јој ћерка не подноси тешко школу и да јој је једино чудно то што није са свим другарима као прошле године већ да иде две групе и да не остаје у боравку што је, према тврдњама ове маме, једва и дочекала.
Додатно компликује ствари размена лекција између подељених група које наизменично иду у школу. Дешава се да једна група одслуша часове из једне наставне јединце, па белешке са часа преноси другој, која је те недеље онлајн. Већ следеће недеље обрађују се друге теме.
- Буквално сам морала да седнем и да излистам Viber групу детета и да записујем на папир. Свега има - и домаћег, и лекција, и шерованих забавних клипова, и мало-мало неко неког искључи са групе, ето форе ради... Чекамо одобрења за приступ платформи пошто и тако можемо да пратимо наставу када смо онлајн, али када ће то бити одобрено, нико не зна - написала је друга мајка на једном од форума.
Крагујевчанка Лидија Ј., мајка ђака шестог разреда, објаснила је да у овом тренутку све функционише како треба, те да су се и родитељи добро припремили и организовали.
- Сви смо под утиском епидемије, али неке ствари морају да иду својим током, школа пре свега. Моје дете се смењује, једне недеље је онлајн, друге недеље у школи. Колико могу да приметим, нема неких застоја што се тиче квалитета наставе, мада тек смо на почетку па ћемо видети. Сада је најважније сачувати здравље, али морамо размишљати и о томе да нам се деца развијају и образују на прави начин - објашњава мајка основца.
А када је реч о здравственим мерама, већина родитеља је задовољна како се примењују, а поједина деца враћају се из онлајн наставе на редовну. Оптимистична је и директорка Прве крагујевачке гимназије Славица Марковић, школе коју похађа један од четворо ученика који су на подручју града заражени короном, каже да је "и поред целокупне ситуације, ипак оптимиста".
- Деца су, очигледно, дисциплинована у школи. Поштују прописане мере, а и сама чињеница да у нашој школи има само 1.346 ученика, а истовремено је у школи само четвртина, види се да је ризик од заразе смањен на минимум. Нема гужве у ходницима, носе се маске, ученици су у учионицама распоређени на прописану дистанцу. Ученик четвртог разреда, код којег је потврђен корона вирус, на срећу је мало времена провео у школи, јер се бави спортом па је ишао на такмичења. Тако да је веома мала могућност да је некога заразио. Проблем настаје ван школе, јер видимо ђаке како се понашају – седе у кафићима или на тргу, не носе маске, имају блиске контакте, Али, ми ту не можемо ништа да урадимо, све је на њиховој савести - каже Марковићева.
Љиљана Велков, професорка анатомије у Медицинској школи "Др Миленко Хаџић" у Нишу, каже да се на основу оног што се спроводи већ две недеље у школама може закључити да је најмања шанса да се деца заразе у школи.
- Иако је наша школа стручна и директно повезана са здравством, колико сам у разговору са професорима и директорима других школа могла да закључим, свугде се мере добро примењују. Рецимо, ја имам три групе ђака једног одељења, предајем и у школи и онлајн, када сам са ђацима носим и маску и визир, док деца седе са маскама. Сви смо се уклопили и прилагодили, мада није лако говорити испод маске, али мере се морају поштовати. По мом мишљењу најмање шансе су да се деца заразе у школи, јер морају да носе маске и да држе физичку дистанцу, али шта раде после школе, куда се крећу и друже, то је већ ван наше контроле - објашњава Велков.