ЈОШ САМО ЈЕДНА "ПРЕПРЕКА" ЗА МАТУРАНТЕ: Ђаци данас полажу комбиновани тест, познато када ће бити објављени прелиминарни резултати
Након теста из српског језика и математике мали матуранти данас ће имати комбиновани тест којим се завршава пријемни испит за упис у средње школе.
Судећи по бодовима које доноси, комбиновани тест је најзахтевнији јер се на њему може освојити максимално 14 поена или бод више у односу на тест из српског језика или математике.
Ипак, комбиновани тест би ове године требало да буде лакши него претходних због тога што су мали матуранти похађали углавном онлајн наставу услед ванредних околности изазваних пандемијом короне. То је , уосталом, најавио и министар просвете Бранко Ружић.
ЕВО РЕШЕЊА: Ово су тачни одговори теста из математике
ТРИК ПИТАЊЕ ЗАДАЛО ГЛАВОБОЉУ МАТУРАНТИМА! Да вас видимо математичари сада! Видите ли "цаку" са теста?
ДРУГИ ДАН МАЛЕ МАТУРЕ: Ђаци задовољни, очекују добре резултате, сутра следи комбиновани тест
Сама структура тестова је таква да ће бити много више него раније оних питања на заокруживање и у том смислу је лакше. Увек је интенција да завршни тестови буду лакши од пробних завршних тестова који су одржани 9. и 10. априла - рекао је Ружић.
Ђаци на пријемном испиту могу да освоје максимално 40 бодова на три теста: српски/матерњи, математика и комбиновани. Међутим, не доноси сваки тест исти број бодова: српски/матерњи језик и математика гарантују по максималних 13 поена, а комбиновани чак 14.
Сваки од тестова завршног испита имаће 20 питања. Сваки тачан одговор доноси ученику један поен, дакле највише 20 у укупном скору. Број поена из српског и математике множите коефицијентом 0,65, а број бодова са комбинованог теста коефицијентом 0,7, како бисте добили бодове који се рачунају при упису у средње школе.
Ђаци из школе могу максимално да пренесу 60 бодова, а рачуна се само успех остварен у шестом, седмом и осмом разреду основне школе. Рачунање је једноставно, збраја се просек оцена на крају сва три разреда и множи се са четири. За вуковце би то било 5.00 5.00 5.00 x 4. што даје максималних 60 бодова. Неко други ко је имао 4,50 4,50 4,50 X 4 на матурски испит би кренуо са 44 бода.
Прелиминарни резултати завршног испита биће објављени 27. јуна, а коначни 2. јула. Попуњавање листе жеља електронским путем преко портала mojasrednjaskola.gov.rs је од 26. јуна до 3. јула, а попуњавање и предаја листе у основној школи, као и унос у базу података непосредно у основној школи - 3. и 4. јула 2021. године.
Званични резултати расподеле по школама и образовним профилима биће објављени 11. јула.
На завршни испит излазе сви ученици осмог разреда, па и они који су полагали пријемни испит за упис у специјализована одељења гимназија и уметничких школа, полазници програма функционалног образовања одраслих, као и ученици који су претходних година завршили осми разред, а до сада нису полагали завршни испит.
Такође, оно што би могло да умири будуће средњошколце јесте да у средњим школама има више слободних места него свршених основаца што значи да ће се сви уписати.
Ја не знам да ли то родитељи и ученици знају, али већ годинама уназад имамо више слободних места у средњим школама него што има основаца тако да ће се сви на крају уписати негде. Зато се и праве оне листе жеља са по 13 предлога - рекла је Јасана Јанковић, председница Уније синдиката просветних радника Србије.
Ипак, иако ће сви осмаци уписати средње школе и можда не ону коју су планирали, Јанковић је забринута због количине знања коју основци носе, а сматра и да оваква мала матура није добар начин.
- Имали смо годину дана онлајн наставе, а једно време и без икакве наставе. Можемо само да кажемо да су деца много изгубила, ту је много изгубљених лекција. Ту је доста и великих рупа у знању и питање је како ћемо све то надокнадити. Зато смо ми као Унија синдиката просветних радника Србије предложили министарству да ове године не буде комбиновани тест, баш из ових разлога о којима сам причала. Такође, такав испит после овах годину и по дана је велики стрес за ђаке. То су онда и у министарству схвтили па су поручили да ће тест бити лакши. То је лош пут, јер тако поручујемо деци да је битно само задовољити форму, а суштина нам промиче - објашњава Јанковић.