КОМПЛЕТАН ВОДИЧ КРОЗ УПИС НА ФАКУЛТЕТ: Све што треба да знате на једном месту! Објављене и цене школарина
Према календару уписа, пријава кандидата за основне академске студије почиње од 24. јуна, док ће пријемни почети да се одржавају од 29. јуна до 5. јула.
На конкурсу су доступна укупно 364 студијска програма основних академских, интегрисаних академских, мастер академских, специјалистичких академских, докторских академских студија, као и основних струковних и специјалистичких струковних студија.
Према плану, пријављивање кандидата за први уписни рок биће од 24. до 28. јуна 2020. године према распореду. Листе пријављених биће истакнуте најкасније 28. јуна 2020. године.
Водич кроз малу матуру: Најважније информације за све осмаке на једном месту!
ОД 1. ЈУНА ДОЗВОЉЕНЕ ЂАЧКЕ ЕКСКУРЗИЈЕ: Донесена одлука и о прославама матуре
Лепе вести: Од данас електронско заказивање за тестирање и упис првака у основне школе
Само полагање пријемног испита одржаваће се у периоду од 29. јуна до 5. јула. Резултати ће бити објављени најкасније до 6. јула до 16 часова на прелиминарној ранг-листи.
Примедбе на прелиминарну ранг-листу кандидати ће моћи да приложе 36 сати од објављивања, а комисија за упис донеће решење по жалби најкасније до 9. јула у 10 часова.
Жалбе на решење комисије подносе се декану најкасније 10. јула до 10 часова, а деканов одговор ће морати да буде достављен у року од 24 сата од пријема жалбе.
Објављивање коначних ранг-листа факултета овог универзитета планирано је до 13. јула, а упис од 13. до 17. јула. Најкасније 18. јула факултети ће морати да доставе извештај о уписаним студентима и слободним места за други уписни рок.
Пријава за други уписни рок планирана је 2. и 3. септембра, а полагање пријемног 4. и 5. септембра. Резултати морају бити објављени најкасније 6. септембра, а упис кандидата мора бити завршен 15. септембра.
Не очекују се промене
Ректорка Универзитета у Београду Иванка Поповић наглашава да Универзитет неће повећавати број уписаних студената у односу на прошлу годину.
- Универзитет ће уписати исти број бруцоша као и прошле године, значи нешто мање од 15.000. Пријава бруцоша и полагање пријемних испита планирани су за крај јуна и почетак јула. У овом тренутку не очекујем промену датума. Једино ако дође до одлагања краја школске године за средњошколце, биће потребно да се помере предвиђени рокови - рекла је ректорка недавно.
Школарине од 50.000 до 243.500 динара
За одбабир факултета који ће да срудирају, осим афинитета, многи ће да узму у обзир и цену године.
Када би то био једини критеријум, најјефтинији факултет београдског универзитета налази се у - Бору. Школарина на Техничком факултету у овом граду кошта свега 50.000 динара, док је од оних високообразовних установа са седиштем у Београду најјефтинији Рударско-геолошки факултет - 57.000 динара, али и Физички је ту близу са свега 60.000 динара.
Најскупљи није Архитектонски факултет, са својом школарином од чак 240.000 динара. Надмашио га је ЕТФ, и то програм софтверско инжењерство, који кошта 243.500 динара.
Докумета, шта може електронски и цене
Универзитет у Београду омогућиће будућим бруцошима електронско пријављивање за упис на факултете како би се избегле гужве, док ће сва потребна документа за уписивање моћи да поднесу и доласком на факултет, речено је на седници Сената УБ.
Упис студената на факултете почиње предајом докумената, а као и сваке године неопходне је издвојити новац за све те папире и надокнаде. Сазнајте цене и шта вам је све потребно од документације.
Будући бруцоши ће ускоро своје ђачке књижице заменити студентским књижицама - индексима, који су на појединим факултетима бесплатни док се на другим плаћају, и то по цени од 300 до 750 динара. Исто тако, у зависности од факултета се наплаћује упис и додатни трошкови, док код неких тога нема.
Потребна документација, која важи за све факултете приликом пријаве на пријемни, није превише компликована и скупа. Код себе морате да имате сведочанства за сва четири разреда основне школе, диплому о положеној матури и попуњен образац пријаве на конкурс, који кошта 100 динара.
Само за полагање пријемног до 9.000 динара
Већу суму новца треба издвојити за доказ о уплати накнаде за полагање пријемног испита која се креће од 4.000 до 9.000 динара у зависности од тога који факултет уписујете.
Обимнија документација је потребна за упис на прву годину основних студија. Студенти треба да донесу оригинал извод из матичне књиге рођених (430 динара), затим индекс, два попуњена обрасца ШВ-20 које су узели у студентској служби и платили 200 динара. Осим тога, треба да припреме и две фотографије (димензија 3,5 x 4,5 цм) које коштају око 400 динара.
Уколико студент није рођен у Србији или Републици Српској, мора да приложи и уверење о држављанству за које ће издвојити 690 динара. Сва наведена документа за упис на прву годину основних студија могу се поднети као оригинали или као оверене фотокопије.
Оверу појединих докумената нотари врше бесплатно за студенте, а то се односи на сведочанства за упис на факултет, али само ако је у питању први упис.
Шта је бесплатно
- Кандидатима који по први пут уписују факултет омогућена је бесплатна овера документа, што углавном подразумева пет копија - сведочанства, диплома, а појединима је потребан и извод из матичне књиге рођених. За оне који мењају факултет, односно уписују по други пут, то не важи - кажу из Јавнобележничке коморе.
За други упис цена по овереном документу код нотара износи 360 динара са ПДВ, а примера ради, у великом броју општина прошле године била је и виша од 400 динара.
За пријаву на пријемни:
- попуњен образац пријаве на конкурс
- сведочанства свих разреда средње школе
- диплома о положеном матурском (завршном) испиту
- доказ о уплати накнаде за полагање пријемног
- лична карта или пасош
За упис на прву годину:
- оригинали сведочанстава свих разреда средње школе
- оригинал дипломе о положеном завршном или матурском испиту
- оригинал извод из матичне књиге рођених
- студентски индекс
- два попуњена обрасца ШВ-20
- две фотографије величине 3,5 x 4,5 цм
- доказ о уплати прве рате школарине
- Две трећине плаћају студије
- На универзитетима студира око 215.000 људи, док је око 48.000 на високим школама, а 12 одсто на приватним факултетима.
Подаци такође говоре да само 38 одсто академаца студира о трошку државе, док скоро две трећине њих своје студије плаћају.
БИТНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ЗА МАТУРАНТЕ: Завршни тестови 17, 18. и 19, а први резултати до 23. јуна
Водич кроз малу матуру: Најважније информације за све осмаке на једном месту!
ОТКРИВЕНИ ДЕТАЉИ О ПОЛАГАЊУ МАЛЕ МАТУРЕ И УПИСУ НА ФАКУЛТЕТ: Ево шта очекује ђаке и родитеље ове године
НОВЕ ПРОМЕНЕ: Укида се настава на даљину, а ево када званично почиње РАСПУСТ
ПРВАЦИ ДОБИЈАЈУ НОВИ ПРЕДМЕТ ОД НАРЕДНЕ ШКОЛСКЕ ГОДИНЕ: Ево шта ученике очекује уместо ПРОЈЕКТНЕ НАСТАВЕ