ПРОСВЕТАРИ, РОДИТЕЉИ И ДЕЦА НА МУКАМА - НИТ' ЋЕ ОВАКО, НИТ' ОНАКО: Објашњење за ПЕТ најчешћих недоумица о почетку школе
Уколико, пак више од 50 одсто ученика не долази на наставу у школу, школа комплетно прелази на онлајн наставу.
Да ли су маске обавезне за све наставнике и ученике, како ће се оцењивати ђаци током наставе на даљину, шта ће бити са контролим и писменим задацима, и могу ли родитељи да захтевају да дете похађа наставу онлајн. Ово су само нека од питања која уочи почетка школске године муче просветаре, али и родитеље.
КАКО ИЗГЛЕДА МАПА ИМУНИЗАЦИЈЕ У СРБИЈИ? Становништво од 29 до 45 година КРИТИЧНО - опасност прети из ТРИ РАЗЛОГА
"НА ПУТУ ДО АЕРОДРОМА УХАПСИЛА НАС ЈЕ ТАЛИБАНСКА ПОЛИЦИЈА" Милка Дамјановић детаљно описала свој бег из Авганистана
ЕВО ШТА СЕ ДЕШАВА АКО ЂАЦИ ОПЕТ КРЕНУ ОНЛАЈН: Припремљен резервни план наставе
Планирано је да школска година почне регуларно за све основне и средње школе, међутим, због лоше епидемиолошке ситуације у Тутину ће ученици средњих школа од 1. септембра наставу пратити онлајн, а у 15 локалних самоуправа примењиваће се комбиновани модел у средњим школама - дан у школи, дан онлајн.
За средњошколце у осталим општинама и градовима и основце у целој Србији преломљено је да настава почне у учионицама уз маске, а часови ће трајати 45 минута.
Систем семафора, који је одобрио Кризни штаб, предвидео је три зоне за локалне самоуправе што се тиче епидемиолошке ситуације - зелену, жуту и црвену, а зависно у којој се зони налази општина или град примењиваће се три модела наставе - директно у школи, комбиновани модел - дан у школи, дан онлајн и трећи модел који предвиђа комплетну онлајн наставу.
Међутим, остале су бројне недоумице које муче родитеље, али и наставнике, везано за предстојећу школску годину, као што су: маске, да ли ће родитељ моћи да захтева да му дете стално иде онлајн, као што је било прошле године, како ће се деца оцењивати током онлајн наставе...
1. Маске
Маске су у школи обавезне и за ученике и за запослене. Наставници који су потпуно вакцинисани, са обе дозе, не морају да носе маску. Маску стављају само уколико су са ученицима или колегама приближе на раздаљину мању од једног метра.
Невакцинисани наставници и остали запослени у школи у обавези су да носе маску. Такође, предвиђено је и да ученици носе маску од уласка ушколу па све до доласка до своје клупе. Маску стављају и када разговарају или одговарају, приликом било којег кретања ван клупе - када излазе на одмор, до тоалета.
Једино уколико је обухват вакцинацијом међу ученицима у једном одељењу већи од 70 одсто, ученици који су примили цепиво нису у обавези да носе маску током часа. У свим осталим ситуацијама маска је неопходна.
2. Оцењивање
Дилема међу наставницима је била како ће се оцењивати ученици који иду онлајн и да ли писмени и контролни задаци могу да се раде док се настава обавља на даљину. У Министарству просвете за Euronews Србија кажу да се све писмене провере (контролни, писмени задаци) обављају у школама, без обзира на модел наставе.
- Када су у питању писмене провере, које су краће или дуже од 15 минута или испитивање ученика, то се увек обавља у школи без обзира на модел наставе. И то је сумативно оцењивање - наводе у Министарству просвете.
Подсећају да се ученик оцењује и на основу активности и резултата рада, учествовањем у дебатама, дискусијама, писању есеја, пројектима, те је такво оцењивање могуће и током наставе на даљину.
3. Остале мере у школи
Родитељи, баке, деке и остали који доводе децу у школу не улазе у школу већ децу доводе само до улаза у школску зграду или до капије школског дворишта, где их преузима дежурни учитељ или наставник.
Обавезни су чишћење и дезинфекција свих учионица, важна је хигијена руку ученика, као и одржавање физичке дистанце, која може бити и мања од једног метра.
Свака школа у обавези је да успостави комуникацију и сарадњу са здравственом службом, посебно Заводима за јавно уздравље.
4. Када одељења прелазе на онлајн
Тежња је да нижи разреди основне школе (од првог до четвртог), али и пети и шести разред што дуже прате наставу у учионицама, односно да не иду на онлајн наставу и уколико је локална самоуправа у црвеној зони.
За њих је предвиђен комбиновани модел који подразумева да се одељења деле у две групе, часови се скраћују на 30 минута. Групе долазе у два термина. Примера ради, прва група долази од 08.00 до 10.45, а друга од 11.15 сати. Уколико су одељења мања од 16 ученика, часови се не скраћују већ трају 45 минута.
У Упутству је наведено да уколико се одељења деле, ђаци имају четири часа дневно, а између сваке групе обавезна је дезинфекција учионица. Обавезни предмети реализују се непосредно у школи, док се изборни програми могу реализовати у школи или путем наставе на даљину.
Онлајн настава у црвеној зони предвиђена је за ученике средње школе и седмог и осмог разреда основне.
Без обзира у којој се зони налази локална самоуправа, уколико се појави заражен ученик у једном одељењу он се изолује, одлази на лечење и прати наставу на даљину. Уколико се појаве два или више заражених ученика, то је знак да је дошло до преношења вируса унутар одељења и цело одељење иде на онлајн наставу десет дана.
Уколико, пак више од 50 одсто ученика не долази на наставу у школу, школа комплетно прелази на онлајн наставу.
Остало је нејасно шта ће бити са наставницима уколико се у одељењу појави двоје или више заржених ученика, а који су са њима били у контакту, да ли и они прелазе на рад од куће?
- О томе након пријаве одлуку доносе институти и Завод за јавно здравље - кажу у Министарству просвете.
5. Да ли родитељ може да захтева да дете иде онлајн
Прошле године родитељима је остављена могућност да на лични захтев могу да дете пребаце да наставу прати онлајн. Ту могућност родитељи су углавном користили уколико је ученик у ризику од ковида или у породици имају члана који болује од неких хроничних болести, те је у ризику да развије тежи облик ковида уколико се зарази вирусом корона.
То је могуће и ове године, али само уколико је ученик у већем ризику од заразе, али је неопходно и мишљење лекара.
- Та опција је резервисана у случају да је ученик у већем ризику од ковида, али на основу претходно достављеног мишљења лекара специјалисте - кажу у Министарству просвете.