Највећи светски млади таленти на једном месту: Београд поново домаћин BBICC-a!
Често се верује да су академске студије и теоријско знање довољни за припрему студената за пословни свет.
Међутим, у складу са еволуцијом глобалног образовања и динамичним променама на тржишту, образовање је отворило своје ново поглавље - методологију пословних студија случаја.
Ова иновативна пракса не само да трансформише класичан приступ учењу, већ и омогућава студентима да своје знање активно примене на стварним пословним сценаријима.
Факултет организационих наука (ФОН) је, још пре више од једне деценије препознао значај ове методологије, увевши иновацију у традиционални начин образовања у Србији чиме је постао пионир увођења исте у редовну наставу.
Временом, ФОН је дизао лествицу, а истакнути студенти добили су прилику да се такмиче и остварују успехе на светским такмичењима у решавању пословне студије случаја.
Круна успеха је оснивање светског студентског такмичења у решавању пословне студије случаја - Белграде Business Интернатионал Цасе Цомпетитион (BBICC) у Београду 2013. године.
Шта је студија случаја?
- Студија случаја је интерактивна метода учења настала на Унвиерзитету Харвард, а примењује се у разним гранама науке, попут медицине, права и слично, а ми је конкретно примењујемо у бизнису. Како то функционише? Сама студија случаја представља проблем или изазов једне организације, која може бити мала организација, велика компанија или чак невладина организација. Ти изазови се постављају пред студенте који се стављају у улогу доносиоца одлуке. Они анализирају податке, идентификују проблеме и дају предлоге. - истиче проф. др Весна Дамњановић, руководилац Центра за пословне студије случаја ФОН-а, генерални директор BBICC-a и дугогодишњи ментор ове методе учења на ФОН-у и у Цасе Study Цлуб-а који је део Business Цасе Association Southeast Еуропе.
Београд, место укрштања путева реномираних светских универзитета
Данас, BBICC је рангиран међу 10 најбољих такмичења у решавању пословних студија случаја у читавом свету, по критеријумима еминентног Универзитета у Окланду, пионира у овој области.
Ове године, у Београду, период од 3. до 9. марта резервисан је за 9. издање овог реномираног такмичења.
Српска престоница имаће прилику да угости 80 талентованих студената са 20 престижних универзитета из целог света.
Листа универзитета који учествују на такмичењу је дуга и на њој се налазе неке од највећих бизнис школа као што су: The Хонг Конг University оф Сциенце анд Technology, Цопенхаген Business School, Натионал University оф Сингапоре, University оф Флорида итд.
У овом одабраном друштву, своје место је заслужио и Универзитет у Београду који ће представљати студенти са ФОН-а.
Такмичари ће решавати три студије случаја, две у краћем временском интервалу од по 5 сати, док ће за трећу имати на располагању 24 сата. Своја решења такмичари ће имати прилику да презентују стручном жирију који ће чинити: представници компанија које задају студије случаја, индустријски експерти и представници државних органа.
Успеси студената ФОН-а на светским такмичењима
Подстрек за организацију овог такмичења у Београду произашао је из изванредних успеха студената Факултета организационих наука на такмичењима у решавању пословних студија случаја.
Под менторством проф. др Весне Дамњановић и професора са Факултета организационих наука тимови већ годинама равноправно парирају неким од највећих бизнис школа у свету и редовно нижу успехе, а неки од њих су:
- прво место у свету на такмичењу University оф Navarra Интернатионал Цасе Цомпетитион у Памплони, у Шпанији, у марту 2015. године
- прво место на такмичењу БИ Интернатионал Цасе Цомпетитион у Ослу, у Норвешкој, у фебруару 2016. године
- прво место на такмичењу McGill Манагемент Интернатионал Цасе Цомпетитион у Монтреалу, у Канади, у марту 2016. године
- треће место на такмичењу ФЕП У. Порто Интернатионал Цасе Цомпетитион у Порту, у Португалу, у октобру 2016. године
- прво место на такмичењу Унилевер Футуре Леадерс' League у Лондону, у Великој Британији, у априлу 2018. године
- треће место на такмичењу ХСБЦ/ХКУ Асиа Пацифиц Business Цасе Цомпетитион, у Хонг Конгу, у јуну 2019. године
- прво место на такмичењу ЛСЕ Глобал Цирцулар Challenge, у Лондону, у Великој Британији, у марту 2021. године чиме је тим заслужио и Светосавску награду
- треће место на такмичењу Асиан Business Цасе Цомпетитион (ABCC), у Сингапуру, у септембру 2021. године
- прво место на такмичењу ЦБС ГЛОБАЛ Цасе Цомпетитион, у Копенхагену, у Данској, у фебруару 2022. године
- друго место на такмичењу ФЕП - У.Порто Интернатионал Цасе Цомпетитион, у Порту, у Португалу, у новембру 2022. године
- прво место на такмичењу Хеавенер Интернатионал Цасе Цомпетитион (HICC), у Флориди, у САД, у фебруару 2023. године
- прво место на такмичењу Цреативе Схоцк, у Вилњусу, у Литванији, у новембру 2023. године
Кроз снажну везу с лидерским универзитетима, BBICC не само да поставља стандарде у решавању пословних изазова, већ и гради елиту младих лидера спремних за светску пословну сцену.
Иако такмичарски део заузима највећи део агенде BBICC-a, учесници ће, заједно са својим менторима имати прилику да, кроз различите активности, упознају Београд и српску традицију, културу и обичаје.
За више информација посетити сајт, као и званичне профиле на друштвеним мрежама: Facebook, Инстаграм, Linkedin