НОВА ОПЦИЈА У ИГРИ: Неизвесно како ће најмлађи основци похађати наставу, Влада тражи састанак са Кризним штабом
Одлука није донета на данашњој седници Владе јер ће бити одржане још једне консултације са докторима у Кризном штабу.
Одлука о најмлађим основцима и на који ће начин похађати наставу биће донета сутра након разговора чланова Владе са медицинским делом Кризног штаба.
МЛАЂИ ОСНОВЦИ ПРЕЛАЗЕ НА ОНЛАЈН НАСТАВУ: Шта мучи родитеље - три питања са којима се у корони најчешће суочавају
КОРОНА И ОБРАЗОВАЊЕ: Пандемија ковида смањила број студената
ОСНОВЦИ НА ОНЛАЈН НАСТАВИ, ПРВИ ПУТ ИМАЈУ ЧАСОВЕ 45 МИНУТА: Стигло и детаљно упуство о раду за ученике и наставнике
Иницијатива да се још једном размотри прелазак најмлађих основаца на онлајн наставу покренули су премијерка Ана Брнабић и министар просвете Бранко Ружић. Они се слажу да због проблема које имају родитељи јер морају на посао, а деца не могу да остану сама кући, треба још једном ставити на сто предлог штаба да и најмлађи похађају наставу онлајн.
Како се сазнаје, премијерка и министар сматрају да ђаци од првог до четвртог разреда ипак треба да иду у школу. Посебно се овај став односи на прваке и други разред. Међутим, одлука није донета на данашњој седници Владе јер ће бити одржане још једне консултације са докторима у Кризном штабу.
Медицински део штаба сматра да сви ђаци треба да пређу на онлајн наставу јер се нови сој вируса короне "спушта" и на најмлађе и они сада не само што могу бити учесталији преносиоци већ и обољевају.
Испрва је захтев медицинског дела штаба био да најмлађи већ ову недељу не иду у школу. Али је то на предлог чланова Владе одложено за наредни понедељак.
Међутим, учење од куће за најмлађе је страховит проблем за родитеље - раде, али и немају никог да им чува децу. Током карантина прошле године када су и најмлађи учили од куће била је донета мера по којој један родитељ може да остане кући. Сада међутим, то није случај и већина родитеља је у безизлазној ситуацији.
Неопходно је најмање 14 дана да би се смањила циркулација вируса
Чланови Кризног штаба доктор Предраг Кон и Бранислав Тиодоровић, последња два дана посебно наглашавају да је тренутних пет дана колико важе мере закључавања премало да би дале ефекат. Како кажу неопходно је најмање 14 дана да би се смањила циркулација вируса.
Истовремено др Кон је најавио да би за поједине делатности могле да се ублаже мере и да почну да раде. То се односи на мале предузетнике, обућаре, фризере... Ову најаву поздравили су челници града Београда, а председник градске Скуштине Никола Никодијевић је рекао да се Град Београд од почетка епидемије залаже за прописивање посебних мера за одређене делатности и ригорозну контролу и кажњавање оних који их крше. Али, да предузетницима треба омогућити да раде.
Као и за школе, тако и за поједине делатности још увек се не зна колико ће медицински део Штаба бити спреман на ублажавање и шта ће на крају бити компромис.