Нова стратегија образовања до 2025. године: Факултети широм Србије ће добити НОВЕ ЗГРАДЕ
Шарчевић свој тим и себе оценио "добром тројком"
Министар просвете Младен Шарчевић оценио је да су здрави темељи у реформи образовања постављени, али да ће ефекти тог свеобухватног процеса бити видљиви тек 2028. године јер, како каже, сада предстоји тежи посао, а то је спровођење програмских и организационих промена за које је потребно време.
Шарћевић је рекао да реформе нису изводљиве за годину дана јер се деценијама уназад ништа није радило на том плану.
- Мој тим преузео је министарство са великим заостацима из претходног периода у многим сегментима. Пример је Стратегија образовања до 2020. године која је била реализована са само 20 одсто. То смо надокнадили и пре десет дана ЕК нас је обавестила да смо достигли 100 одсто - рекао је министар.
Наглашава да су за две и по године постављени основи реформе у свим сегментима образовања.
Најукуснији пекмез праве ђаци у Тополи: Ученичке задруге пун погодак - деца УЧЕ И РАДЕ ИСТОВРЕМЕНО! (ФОТО)
НИЈЕДНО ДЕТЕ ВИШЕ НЕЋЕ НЕСТАТИ КАО МОНИКА! Важна НОВИНА У ШКОЛАМА већ од другог полугодишта
Грађани, информишите се на време: Погледајте РАДНО ВРЕМЕ објеката током НОВОГОДИШЊИХ ПРАЗНИКА!
Наредне четири године, како каже, биће критичне, јер све то мора да се имплементира, а тек се 2028. године може очекивати стабилизовано образовање препознатљиво на светском тржишту и да резултати на ПИСА тестирању буду бољи. Додаје да је до сада била само флоскула да је "образовање стуб друштва" и да је образовање сврстано у стратегију развоја "Србија 2025".
Акценат ће бити на инфраструктури високог образовања. Нове зграде добиће ЕТФ, Биологија, Географија и Безбедност, уметнички факултети, Технички факултет у Чачку, као и Ниш и Крагујевац.
Ради се и на новој Стратегији образовања до 2030. године која предвиђа повећање броја високообразованих људи, а како би се млади задржали у земљи отварају се технолошки паркови, стартап компаније и промењен је начин финансирања науке.
Упитан има ли "корова" и на приватним факултетима, министар је рекао да га има и на државним и приватним, да је на Златару факултет био у шумарској кући, а кафане су биле учионице за измишљене студије у консултативним центрима где није било наставе већ су се узимале паре за дипломе.
- На то је стављена тачка, јер сада морају да дају гаранције за укупан број студената и програме, па то више није исплатив бизнис - навео је Шарчевић.
Одговарајући на питање ко штити деканку Филолошког факултета па неће да повуче кандидатуру и поред апела 44 професора, министар је рекао да је легитимно да неки професори не желе да им проф. Љиљана Марковић буде декан, иако има два доктората, један са Хајделберга, који нема много Срба.
- Њен научни рад се доводи у сумњу, а цео случај има и политичку конотацију јер је члан СНС - навео је министар.
Упитан да ли има механизме да врати на посао професорке у Ћуприји, он је рекао да министар не може декретом да их врати на посао, али да је саветовао управама академија да пре него што приме људе на конкурсу, имају у виду да су неки људи оштећени и да грешке треба исправити.
За све оно што су урадили у години на измаку себе и свој тим оценио је "добром тројком".
"Тесла" испоручио прве аутомобиле произведене у Кини, ЕВО колико кошта Модел 3
Воц Ап апликација престаје да ради на појединим паметним телефонима од 1. јануара
На раст индустријске производње у новембру утицала производња лекова, али и одевних предмета
Председникове жеље за 2020: Убрзан напредак Србије, народ ће то видети по џепу
АНА БРНАБИЋ ПРВИ ПУТ ПРИЧАЛА О ПРИНОВИ У ПОРОДИЦИ: Њему је ово прва Нова Година и први Божић