Обавезне МАСКЕ, ВИЗИРИ или СКАФАНДЕРИ: Стигле препоруке за факултете у Србији
Запослени и студенти морају бити без симптома ковида
Теоријска настава на факултетима одржаваће се онлајн или комбиновано, тако што ће се део наставе држати преко платформе, а део у згради високошколске установе, али у мањим групама и уз примену свих мера и средстава заштите. Високошколске установе које обезбеде довољно простора могу да одржавају редовну наставу у својим просторијама.
Практична настава подразумева обавезну употребу маски, а вежбе се могу држати и уз коришћење визира и/или скафандера, у складу с потребама и могућностима високошколске установе, стоји у препорукама за превенцију коронавируса на високошколским установама које је јуче донело Министарство просвете у консултацији с медицинским делом кризног штаба и представницима високошколских установа КОНУС и KASSS и представницима студената.
Практичну наставу која подразумева самостални рад студената, решавање задатака или проблема, као и рад у интеракцији с колегама, уколико је могуће, треба организовати преко платформе. Између предавања треба да буде довољно дуга пауза како се две групе студената не би сусретале и како би се оставило времена за дезинфекцију и проветравање простора.
Пре почетка рада потребно је чистити и дезинфиковати простор, прибор и опрему, проветравати просторије најмање пола сата након чишћења. Запослени и студенти морају бити без симптома ковида, обавезно носити маске, а на улазу у објекат мора да се постави дезобаријера и свима да се мери температура.
- Одржавање наставе, вежби, испита, састанака и седница органа високошколских установа не сматра се окупљањем на јавним местима у затвореном и отвореном простору. Студенте је потребно организовати у мање групе током држања наставе, односно провере знања, а величину групе одредити на основу броја места у амфитеатрима, учионицама, вежбаоницама и другим просторијама тако да удаљеност између студената буде најмање 1,5 метара, односно потребно је обезбедити четири квадрата по студенту -наводи се у препорукама и додаје да одржавање испита треба организовати тако да се термини испита не преклапају и да чекање студената испред просторије где се испит одржава буде што краће.