Плате унапред, повећање, милиони на храну и пиће: Шта се дешава на Учитељском факултету у Београду
Учитељски факултет у Београду плате запосленима исплаћивао је унапред, а 10 до 12 њих сваког месеца добијало је повећање за више од 30 одсто, показао је извештај државног ревизора (ДРИ).
- Факултет је сваког месеца превремено исплаћивао први део плате, а у 2020. години је за плате и доприносе запослених из буџета исплатио 42,99 милиона динара јер је применио већу основицу и веће коефицијенте за обрачун од оних прописаних законом. У истој години је из сопствених прихода исплатио додатке запосленима за 6,74 милиона динара више од износа прописаног законом и општим актима Факултета - наводи се у извештају ДРИ.
Не сме се заборавити да најобразованији људи треба да имају и високе плате, али је исто тако неспорно да оне не треба да се исплаћују на непрописан начин. Ова тема нарочито је осетљива кад је реч о факултетима јер се они делом финансирају и од школарина студената које су папрено скупе за наш стандард.
НЕВАКЦИНИСАНА ДЕЦА НЕЋЕ МОЋИ У ШКОЛСКЕ КЛУПЕ? Из Кризног штаба стигао јасан одговор
ЂАЦИ, РОДИТЕЉИ И НАСТАВНИЦИ У АПСОЛУТНОМ ЗБУНУ: Шта ће бити са школом - на столу ТРИ ОПЦИЈЕ - чека се званична одлука
ПРЕ КОРОНЕ НА ПОПРАВНИ ИСПИТ У СРБИЈИ ИЗЛАЗИЛО И ПО ХИЉАДУ ЂАКА! Данас је ситуација другачија - бројка обећава
Примера ради, на Учитељском факултету школарина износи 102.000 динара за основне и 135.600 динара за мастер студије. Тако се и поставља питање од ког новца су поједини запослени добијали сваког месеца прилично велике повишице.
- Факултет је за плате и социјалне доприносе на терет послодавца из сопствених прихода исплатио више за 2,63 милиона динара, јер је плате за 10 до 12 запослених сваког месеца увећавао из сопствених прихода за више од 30 одсто - стоји у извештају.
Наводи се и да је ова установа за услуге угоститељства, хране и пића, у 2019. и 2020. потрошила укупно 9,61 милион динара више од новца обезбеђеног финансијским планом. Ревизор наводи и то да је Учитељски факултет без поступака јавне набавке набавио добра и услуге вредне чак 19.45 милиона динара.
Декан Учитељског факултета Данимир Мандић јавио се убрзо након што су му медији послали питања поводом извештаја и навео да им ревизори нису правили проблем, али да су им указали шта треба да исправе и да ће они то и учинити. Поводом неправилности у вези са платама, декан каже:
- Факултет је за основне студије акредитован у седишту (Београд) и у два одељења (Вршац и Нови Пазар) и то траје од 1998. године. Коефицијенти су увећани по основу додатног рада у одељењима од 1998. године и на основу налаза ДРИ морају се усагласити са важећом правном регулативом. Факултет годинама није мењао коефицијенте, а из властитих средстава је исплаћивао део средстава која су могла да се исплаћују из буџетских. У наредном периоду ћемо извршити, како ДРИ и налаже, прерасподелу и уклопити се у законске оквире. Дакле, грешку смо направили у погрешној прерасподели дела средстава - одговара декан.
А поводом набављања добара и услуга без поступака јавних набавки, објашњава да планом јавних набавки за 2019. годину нису предвидели материјална средства за семинаре стручних усавршавања за 8.000 учитеља који су касније одобрени.
- План је усвојен почетком године, а тек у марту су одобрени семинари и додатна материјална средства како за извођење семинара, тако исто и за кетеринг услуге за све наставнике који се обучавају. Зато се у извештају ДРИ помиње разлика коју смо им документовано образложили. Напомињем да никада нисмо имали ниједну тужбу за јавне набавке, а грешке свакако исправљамо - тврди он.
Подсетимо, извештаји државних ревизора на другим факултетима у претходном периоду показали су и веће неправилности. Подсетимо, 2018. године објављено је да је Правни факултет у Новом Саду исплатио 11,28 милиона динара више за плате из буџета, затим, исплатио је 1,41 милион динара на име дела регреса за коришћење годишњег одмора, иако је регрес као додатак већ садржан у коефицијенту на основу кога се врши обрачун и исплата плате. Тада је објављено и да је Филолошки факултет у Београду добио за плате 724.369.535 динара, што је за 173.977.163 динара више него што треба. Ни овде вишак није враћен, већ је додат на плате на име ванредних ангажмана, као што су пријемни испити и повећан обим посла.