Под геслом “Не за школу, већ за живот учимо” Шеста београдска гимназија добила свој Мејкерс лаб
Отворен је други по реду Мејкерс лаб у Београду и то у Шестој београдској гимназији, школи познатој по савременом приступу настави, као и по успешним и славним ђацима попут Патријарха Павла, Ружице Сокић, Драгана Бјелогрлића и многих других
Тринаеста школа у Србији и друга у Београду добила је свој Мејкерс лаб. Мултидисциплинарни простор у Шестој београдској гимназији подељен је на три зоне - мултимедијалну, радионичарско-уметничку и дигитално-технолошку. Приступ који школа негује већ 90 година, а који гласи Не за школу, већ за живот учимо добио је своју надоградњу у виду Мејкерс лаба и дониране савремене опреме који ће бити на располагању свим ђацима и њиховим наставницима.
Као и до сада, у оквиру свечаног отварања Мејкерса, присутни су имали прилику да чују све о постигнућима школе и њених ђака, као и да виде на каквим то пројектима они раде. Директор школе Радисав Милић, пожелео је добродошлицу присутнима и истакао неке од најзапаженијих карактеристика и резултата школе. Присутнима су се обратили и Снежана Марковић, наставница рачунарства и информатике и Сузана Лазовић, наставница математике, као координаторке Мејкерс лаба, као и представници Групе за образовање др Марјана Бркић. в.д. директора Центра за промоцију науке, Милош Ђуричанин, директор стратегије и развоја Нордеус фондације, Дарко Радичанин, директор Достигнућа младих у Србији и Небојша Бјелотомић, директор Иницијативе Дигитална Србија.
Након званичног отварања, уследио је присутнима најзанимљивији сегмент програма вођен од стране ученика школе и наставнице Сузана Лазовић, који су представили своје јединствене и више него интересантне пројекте. Уз звуке школског бенда "Шести елемент" представљени су роботи, истраживачки пројекат детекције микроорганизама у књигама школске библиотеке, као и научни експерименти, едукативне игре, 3Д штампа. Отварање Мејкерс лаба обележено је и покретањем школског подкаста за који је такође донирана опрема.
Шеста београдска - колевка великана, славних глумаца и других угледних чланова друштва који доприносе његовом напретку
Једна од најуспешнијих школа у Београду, отворена је пре 90 година, а у саме темеље уграђена је порука Светлост, знање, живот која ће пратити школу на њеном путу кроз историју. О успеху школе говоре постигнућа, али и нека од најпознатијих имена која су своје средњошколске дане провела управо овде: Патријарх Павле, Ружица Сокић, Данка Нововић, Александар Гајшек, Иван Бекјарев, Драган Бјелогрлић, Дејан Цукић, Звонимир Ђукић Ђуле, Михаило Вукобратовић (редитељ) и многи други. Занимљиво је да су ову школу завршили и два од три оснивача Нордеуса и Нордеус фондације, Бранко Милутиновићи Иван Стојисављевић. Кроз различите историјске прилике школа се прилагођавала потребама друштва, али је увек била позната по модерном приступу настави и успесима о којима се далеко чуло.
Мејкерс лаб - мултидисциплинарна надоградња успеха
Новоотворени Мејкерс лаб има три целине: мултимедијални “микс” активности - простор за састанке, презентације, учење и комуникацију интегрисан у библиотеку, радионичарско-уметнички део у простору бившег вајарског атељеа и дигитално-технолошки, мултипрограмски део који повезује претходна два и интегрише примену ИКТ-а у разним областима науке и уметности. На тај начин он се савршено уклапа у визију и планове школе.
Сваки од 12 отворених Мејкерс лабова у овој години настаје у синергији Групе за образовање и школе, али и уз велику подршку компанија које несебично помажу да услови рада буду што квалитетнији. Додатно, у складу са плановима и програмима Шесте гимназије, али и Мејкерс иницијативе, донирана је сва потребна опрема, међу којом су и: 3Д штампач, опрема за покретање школског подкаста (миксета и микрофони), снимач звука, микроскоп, ардуино сетови.
Не за школу, већ за живот учимо
Под геслом НОН SCHOLAE, СЕД ВИТАЕ ДИСЦИМУС (лат. НЕ ЗА ШКОЛУ, ВЕЋ ЗА ЖИВОТ УЧИМО), у гимназији се фокус ставља на стицање функционалног знања кроз кроз редовну наставу, као и вршњачко подучавање, међусобну подршку и размену ученика.
- Отварање Мејкерс лаба ме чини изузетно срећном, јер су и ученици Шесте добили прилику да стварају и конструишу сопствено знање у једном овако инспиративном простору. Верујем да ће то бити простор финализације и искра за нове идеје. Место креативности, иновативности, сарадње, место где ће се рађати нове идеје и спроводити у дело, место у коме ће наши ученици видети отелотворење гесла наше школе - Не за школу, већ за живот учимо - изјавила је Сузана Лазовић, наставница математике и координаторка Мејкерс лаба у Шестој београдској гимназији.
Управо због оваквог приступа, ученици ове школе постижу изванредне резултате на такмичењима из области предузетништва, уметности, програмирања, различитих научних дисциплина.
У претходном периоду у STEAM областима су такође реализовани разноврсни програми и пројекти. Гимназија је учествовала у ЕдуГејмингу и осталим сегментима Маја месеца математике.