Радојичић: РИЗИК ОД ЗАРАЖАВАЊА У ШКОЛАМА МИНИМАЛАН, праћење деце и пажња морају бити десет пута већи
- Град Београд, са директорима школа и ресорним министарством, недељама уназад припрема се за нову школску годину и ризици од заражавања су сведени на најмању могућу меру - рекао је данас градоначелник Београда Зоран Радојичић.
Гостујући на РТС-у додао је да ризик у одређеној мери ипак постоји, због чега је важно да се поштују епидемиолошке мере.
- Деци морамо да објашњавамо зашто је важно да носе маске, да им добронамерно скрећемо пажњу на то, а такође да и сопственим примером то показујемо, тако да верујем да ће деца добро одреаговати - рекао је он.
НАЈНЕОБИЧНИЈА ШКОЛСКА ГОДИНА У ПОСЛЕДЊИХ ПОЛА ВЕКА: Ова три разреда у школу не полазе првог септембра
ШАРЧЕВИЋ О ПОЧЕТКУ НОВЕ ШКОЛСКЕ ГОДИНЕ: Све је спремно, у 38 одсто школа неће бити поделе одељења на групе
НИКАД СКУПЉИ ПОЛАЗАК У ШКОЛУ! Ове године за ђака првака родитељима треба минимум 21.000 динара
Истакао је да се почетак нове школске године дочекује спремно, као и да ће се надаље прилагођавати и понашати у зависности од епидемиолошке ситуације.
Нагласио је да је битно да се у школама испоштује прописана процедура и додао да је најважније да се болесно дете не шаље у школу већ да прати онлајн наставу.
Радојичић је додао да праћење детета и пажња морају да буду десет пута већи.
Додао је да наставници знају процедуру ако се у одељењу појави сумња на респираторне инфекције што се пријављује Градском заводу за јавно здравље.
- Поред озбиљног удара на наше здравље, корона је направила и велики ударац на економију читавог света и појединаца. Град Београд је у претходном периоду издвојио око 920 милиона динара за набавку заштитне, хигијенске и дезинфекционе опреме и средстава, а до краја године у плану је још око 460 милиона динара - изјавио је Радојичић.
Део тог новца употребљен је за опскрбу заштитном опремом наставног особља и деце у посебним околностима када је то потребно.
Он је посаветовао родитеље да је најбоље и оптимално решење да деца носе платнене маске јер остварују довољну заштита, а са еколошке стране постоји читав низ предности - нису пластичне и периве су.
Градоначелник је рекао да је у обновну осам школа уложено око 155 милиона динара, а истакао је и реконструкцију Земунске гимназије, где је инвестирано око 370 милиона динара, као и школе у Лештанима, чија је приближна вредност 550 милиона динара.
- Услови у школама се поправљају. После здравља, образовање је најзначајније за нашу децу, због чега се толико и води рачуна да се нађе мера између заштите здравља најмлађих и тога да не изгубе школску годину - рекао је он.
Додао је да ће са почетком школске године бити 20 одсто више возила у градском превозу и око пет посто у приградском.
- Људи носе маске и морамо инсистирати на томе и у наредном периоду. У јавном превозу ће засигурно остати све мере и оне ће бити последње које ћемо релаксирати - рекао је он и додао да се ситуација у јавном превозу стално контролише.
ПРЕКОСУТРА ЈЕ ПРВИ ДАН ШКОЛЕ: Ово су детаљна упутства за ђаке и родитеље и све мере које се МОРАЈУ ПОШТОВАТИ
ОД КУЋЕ УЧИ 3,7 ОДСТО ЂАКА: Школе спремне за 1. септембар, Министарству просвете доставиле планове рада
ЛАПТОП И ДОБАР ИНТЕРНЕТ ЗАМЕНА ЗА СВЕСКЕ И РАНАЦ? Први септембар препун дилема како опремити децу за школу
ЂАЦИ БИ ИПАК У ШКОЛСКЕ КЛУПЕ: Већина ученика се одлучила да наставу прати у школи
БЛИЖИ СЕ ПРВИ СЕПТЕМБАР: Ово су одговори на осам питања која школарцима и родитељима ЗАДАЈУ ГЛАВОБОЉЕ