Нема ПРОДУЖЕТКА РОКА за старе студенте
Мораће да пређу на Болоњу
Они који до 30. септембра не стекну диплому мораће да се пребаце и да студије заврше по Болоњи.
Стари студенти предали су петицију Министарству просвете, скупштинском Одбору за образовање, премијерки и председнику државе, да им се продужи рок за завршетак студија по старом програму по ком су и уписали факултет. Петицију је потписало више од 3.000 студената.
Министар просвете Младен Шарчевић каже да неће бити продужетка рока, јер на већини факултета више не постоје технички услови за то.
У МАРТУ НАЈВЕЋА РЕФОРМА ШКОЛСТВА У ПОСЛЕДЊИХ ПАР ДЕЦЕНИЈА! Ево шта ће представљати "ЈИСП"!
ПЕВАЈ СРБИЈО, ТВОЈА ДЕЦА ИМАЈУ ЗНАЊЕ: Момчило из Ниша освојио медаљу на Међународној олимпијади из астрономије
Осмаци ће учити како се ПРАВИ РОБОТ И КАКО РАДИ ФРИЖИДЕР: Од септембра два нова ОБАВЕЗНА ПРЕДМЕТА у основним школама
- Мислим да је та прича готова. За тако нешто не постоје ни технички услови на већини факултета - рекао је Шарчевић.
Увођењем Болоњске декларација 2006. године, академцима који су студије уписали по старом програму дат је рок да дипломирају до школске 2011/2012 године. Рок за завршетак студија више пута је померан - најпре до 2014. године, затим до 2016, па до 2018. године, да би прошле године добили рок да до краја септембра 2019. године заврше студије.
Процена је да тренутно у Србији има око 10.000 старих студената, али да нису сви активни.
Верица Ивановић Кузмановић је једна од њих и каже да студенти уписани по старом програму траже да се поштује Устав и да им се омогући да студије заврше по програму по ком су уписали. Додаје да нису сигурни шта им се нуди као решење уколико не заврше студије до краја септембра и да је прелазак на Болоњу неприхватљив за њих.
- Ми смо полагали испите који се данас полажу на мастеру. Нико нема јасан план како ће то изгледати - нагласила је она.
За сутра 13. августа заказан је састанак старих студената са представницима скупштинског Одбора за образовање.
Члан скупштинског Одбора за образовање проф. Марко Атлагић каже да је на министарству да одлучи да ли ће изаћи у сусрет старим студентима, али уколико дође до скупштинског Одбора за образовање предлог измене Закона о високом образовању, да се продужи рок старим студентима за завршетак студија, он ће га подржати.
- Као универзитетски професор борим се за сваког студента. Гледао сам њихове индексе, то су добри студенти, само су морали да раде и уз рад да студирају. Због тога нису још завршили студије - нагласио је Атлагић.
ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА БУДУЋЕ СТУДЕНТЕ: Још 77 места на бужету, два факултета у Београду повећали квоте за бруцоше
СЈАЈНЕ ВЕСТИ: Влада Србије повећала број бруцоша на буџету!
Ово је осам највећих страхова студената из унутрашњости - пети је више него тужан
Скоро на сваком факултету постоји по један или два испита који су "камен спотицања" за старе студенте и професори код којих излазе по десетак и више пута на испит. Атлагић каже да ту није проблем у студентима већ у професорима и да не може од 100 студената у једном року да испит положи једно или двоје.
- Такви професори је давно требало да буду ван строја. Факултети треба да донесу одлуку и да такви професори не буду испитивачи већ да добију замену - закључио је Атлагић.
БОНУС ВИДЕО: СРПСКИ ГЕНИЈЕ: Кратер на Марсу носи његово име, направио је најтачнији календар на свету, а животно дело су му умало СПАЛИЛИ Немци (ВИДЕО)