У ШКОЛСКУ КЛУПУ ИЛИ НЕ? Родитељи деце са хроничним болестима у недоумици да ли да малишане пошаљу на наставу
У домовима здравља не могу да добију мишљење да ли је дете, с обзиром на његово здравствено стање, за онлајн или наставу у школској клупи
Родитељи основаца који имају неку хроничну болест нашли су се у недоумици да ли да своје малишане пошаљу у школу или да их оставе кући, јер у домовима здравља не могу да добију мишљење да ли је дете, с обзиром на његово здравствено стање, за онлајн или наставу у школској клупи.
ПОНОС ЧАЧКА: Научно технолошки парк у том граду проглашен националним победником у оквиру иницијативе ЕЕПА
ПРВИ ДАН ШКОЛЕ У СРБИЈИ: У школске клупе први пут село 66.000 ђака, за сада се поштују мере
ШКОЛА ЈЕ ПОЧЕЛА: Сви родитељи треба да послушају ОВАЈ САВЕТ
Ово се дешава упркос томе што је Министарство просвете и културе РС у Препорукама за ученике, између осталог, навело да је "за децу хроничне болеснике потребно да родитељи, поред свог мишљења, пре поласка у школу, школи доставе мишљење надлежног лекара о процјени здравственог стања детета и могућности похађања наставе".
С друге стране, и школама су ове потврде потребне због правдања одсуства деце с наставе, али и евиденције, те како би што успешније организовали онлајн наставу, у смислу да се тачно утврди који су разред деца која, због здравствених проблема, неће ићи у школу и слично.
Међутим, доктори породичне медицине, како су поједини родитељи потврдили, не дају написмено налаз и мишљење о здравственом стању, по којем се детету препоручују одлазак у школу или праћење наставе онлајн.
"Ма, која школа то тражи?!"
Ведрана С. из Бањалуке, мајка девојчице која је кренула у трећи разред основне школе и која има астму, јуче је покушала да добије поменути налаз.
- Најпре сам назвала амбуланту и рекла шта ми треба, на што је уследио одговор: „Ма, која школа то тражи?!“ Онда сам отишла код породичног лекара и објаснила шта нам траже, односно каква је препорука Министарства просвете. Међутим, љекар ми је рекао да не могу да издају налаз, јер од руководства Дома здравља нису добили инструкцију да то могу да раде. Сад не знам шта да радим. Дете сам послала у школу, али стално размишљам о томе да ли сам добро поступила. Јер, праву процену здравственог стања и евентуалног ризика од похађања наставе у условима епидемије корона вируса може да уради само лекар – каже Ведрана.
Шум у комуникацији
Сличну препоруку за оне који живе са хроничним обољењима дао је, подсећамо, у петак и директор Института за јавно здравство РС Бранислав Зељковић.
- Било које хронично обољење код етета или наставника, које је под контролом, није контраиндикација за присуство настави. Али, посебан акценат бих ставио на особе са хроничним обољењима, без обзира на то да ли су у питању дјеца или одрасли. Институт је зато дао препоруку да се сви они јаве својим породичним лекарима, да се утврди у којој је фази њихово хронично обољење, те да ли им оно представља препреку за наставни процес. У складу с тим, а то је нормална процедура и у било којој другој ситуацији, онај ко има хронична обољења треба да се консултује са лекаром који прати његово стање, како би сви могли добити одговорајуће препоруке и да, у складу с тим, учествују у наставном процесу – рекао је Зељковић.
Зашто такве инструкције нису стигле и до породичних љекара и где је настао „шум у комуникацији“, јуче нисмо успели да потврдимо у Министарству просвете или домовима здравља.
Решење ускоро
Како сазнајемо, ипак, у бањалучком Дому здравља јуче су разматрали овај проблем. С решењима ће иступити ускоро, те ће о свему упознати и родитеље.
И у неким бањалучким школама потврдили су нам да су им поједини родитељи јавили да су се обраћали породичним лекарима, али да мишљење нису успјели да добију.
- Породични лекари су им у петак рекли да немају никаквих информација и инструкција о томе, па ће вероватно и они морати да имају неки састанак поводом тога – каже за директор ОШ „Борисав Станковић“ Раде Крецељ.