УСКОРО ДИПЛОМА НА ОСНОВУ РАДНОГ ИСКУСТВА: На пролеће почиње пројекат, ко ће имати прилику да стекне квалификације?
Према Закону о националном оквиру квалификација, кроз признавање претходног учења могу се стећи квалификације на ИИ, III и В нивоу
Како искуство преточити у диплому? О томе ће се у 22 средње стручне школе од овог пролећа размењивати искуства и то ће се истраживати.
У поменутим образовним институцијама биће тестиран поступак признавања претходног учења, односно алтернативног начина за стицање квалификације.
СИТУАЦИЈА У ШКОЛАМА НИЈЕ АЛАРМАНТНА: Познато колико је ђака и наставника заражено!
"УЏБЕНИК ИЗ ИСТОРИЈЕ ЗА НАШУ ДЕЦУ МОРА ДА НАПИШЕ СРБИЈА" Министар Вулин: У књигама ће се спомињати Јасеновац
ШКОЛЕ ЋЕ ПОНОВО БИТИ ЗАТВОРЕНЕ? Гојковић открио да ли ће ђаци поново слушати часове од куће
То би била шанса људима који нису стекли званичне дипломе да нађу своје место на тржишту рада.
Кроз овај пилот-програм Министарство просвете утврђује и развија поступак признавања претходног учења, како би се омогућило грађанима који су одређена знања и вештине стекли ван формалног система образовања, кроз обуке, животно и радно искуство, да стекну квалификацију која је једнака оној стеченој кроз формално образовање и призната на тржишту рада.
- Министарство просвете ради на развоју поступка признавања претходног учења појединца, па се очекује да компетенције стечене кроз рад буду препознате и званично признате у оквиру Закона о Националном оквиру квалификација Србије (НОКС) - каже Мирјана Ковачевић, руководилац Центра за едукацију, дуално образовање и образовне политике ПКС.
Према Закону о националном оквиру квалификација, кроз признавање претходног учења могу се стећи квалификације на ИИ, III и В нивоу образовања.
Обука одраслих
У Србији постоје 72 институције са укупно 262 програма обука намењених одраслима, 17 средњих стручних школа, девет установа за образовање одраслих попут радничких, народних и отворених универзитета и 46 других организација.
На основу анализе потреба тржишта рада и незапослених који су на евиденцији Националне службе за запошљавање, Министарство је изабрало девет образовних профила за пилотирање - зидар, армирач, тесар, руковалац грађевинском механизацијом, пекар, месар, кувар, столар и модни кројач.
Реч је о квалификацијама за које је утврђено да их је кроз неформалне обуке или радно искуство стекао највећи број незапослених.
Ови грађани могу да буду кандидати за поступак признавања претходног учења.
- Потребе тржишта рада диктирају потребе за преквалификацијом - објашњава Ковачевић.
Обављају их средње стручне школе и организацје образовања одраслих које су стекле статус јавно признатих организатора активности (ЈПОА).
- Важно је истаћи да програми ЈПОА не морају нужно резултирати новом квалификацијом, већ могу полазнику омогућити делимично остваривање стандарда стручних компетенција, али да то може бити довољно да полазник буде оспособљен да обавља радне задатке и реализује послове код жељеног послодавца - објашњава Ковачевић.