Ускоро укидање забране запошљавања наставника: Ево које нас још новине очекују у школству!
Пет пута више дигиталних учионица, обогаћивање наставе роботима, као и масовно лиценцирање директора школа, новине су у новој школској години, рекао је министар просвете Младен Шарчевић и истиче да се залаже за укидање забране запошљавања наставника.
Он у разговору за "Политику" од недеље најавио и интензивније преквалификације одраслих и сарадњу с Привредном комором Србије у формирању нових дуалних профила, првенствено у техничко-технолошким школама.
УСКОРО ЈЕДАН ПРЕДМЕТ - ЈЕДАН УЏБЕНИК: Пратеће штиво биће у дигиталној форми
ЕЛЕКТРОНСКИ ДНЕВНИЦИ: Обезбеђени рачунари за школе у општини Звечан
Четири факултета у Србији са НАЈТЕЖИМ пријемним испитом, трећи је потпуно изненађење
Такође, први пут ће се у новој академској години увести и међународно вредновање рада српских истраживача, али и објавити позив за истраживање из области вештачке интелигенције.
- Пре десетак дана направио сам тимове за увођење информатике од првог до четвртог разреда, као обавезног предмета. Садашњи програм "Од играцке до рачунара" је превазиђен. Обогатићемо наставу роботима и дроновима како би ђаци почели да програмирају у најмлађем узрасту - рекао је министар.
Навео је да се у нову школску годину улази с дигитализацијом која ће обухватити све прваке и ђаке другог, петог и шестог разреда у 500 великих школа.
- Од 15. септембра ћемо уместо прошлогодишњих 2.000 дигиталних учионица, имати 10.000. За две године све школе биће дигитализоване, с око 30.000 учионица, а нови Центар за образовне технологије пратиће детаљно успешност наставника и ђака - рекао је Шарчевић.
Он каже и да се ради на новој стратегији образовања до 2030. где је најважније да се промени модел наставе и учења која се, објашњава, сводила на учење напамет и преношење садржаја.
Када је реч о забрани запошљавања коју је увео ММФ, Шарчевић оцењује да је проблем што она није селективно рађена.
- Требало је да се односи на чиновнике, где се манипулисало, у просвети је та мера погрешна. Имамо много наставница које због тога чувају место, уместо да оду на породиљско боловање. То је невоља за њих, али и за државу. Ради се о најмање 20.000 жена које би требало да запослимо. Залажем се да се та забрана баш у просвети прво укине, што би била јака пронаталитетна мера - рекао је министар.
Поводом пада Универзитета у Београду на Шангајској листи, он каже да то није минус ни власти, ни људи с универзитета.
- То је једноставно стање у коме држава нема пара да се такмичи с онима који имају. Наш УБ се и даље котира веома високо, међу 200 академских установа у свету - навео је он.
Када је реч о тестовима за малу матуру, Шарчевић каже и да је извесно да ће дигитална матура бити 2021. године док за 2020. нема рачунара, те ће бити само пилот пројекат.
- Инсистираћемо да држава на време за штампање резервише ковницу новца у Топчидеру. Ја сам ишао да их молим да се јаве на јавни позив. Нису могли. Ваљда ће после свега што се догодило у јуну, цела држава да изврши притисак на њих да ову једну годину прихвате посао - рекао је он.
Бити на Шангајској листи је важно из ЈЕДНОГ РАЗЛОГА, а овај СВЕТСКИ УНИВЕРЗИТЕТ држи ПРВО МЕСТО већ 16 година
"Нема потребе да имамо диплому" Мултимилијардер тврди да је ТРАДИЦИОНАЛНО ШКОЛОВАЊЕ БЕСКОРИСНО
МИСЛИТЕ НА ВРЕМЕ О СВОЈОЈ БУДУЋНОСТИ: Посао проценитеља непокретности
Упитан на кога мисли када каже држава, Шарчевић одговора: "На премијерку Ану Брнабић. Од ње ћу да тражим да притисне ковницу новца у Топчидеру".
Хтели секирама против топова: Зашто је ова битка СРПСКЕ ВОЈСКЕ посебна? (ВИДЕО)