ВЛАДА ДОНОСИ ВАЖНУ ОДЛУКУ: Данас ће бити познато колико ће се бруцоша школовати о трошку државе
Прошле године буџет Србије покривао је трошкове школовања за 17.362 академаца прве године, док је индексе о свом трошку добило њих 9.682.
Буџетске квоте биће донете за шест државних универзитета – у Београду, Крагујевцу, Нишу, Новом Пазару, Приштини са седиштем у Косовској Митровици и Универзитету уметности у Београду, док ће квоте за Универзитет у Новом Саду одредити Покрајинска влада.
- Ове године квоте ће бити у оквирима прошлогодишњих, неће бити великих одступања - кажу за медије у Влади Србије.
ОПШТИНА МИОНИЦА ПОДИЖЕ СПОМЕНИК МИЛАНУ РАКИЋУ: Чување српске историје и културе за будуће нараштаје (ФОТО)
ДОНЕТА КОНАЧНА ОДЛУКА: Нови ректор Универзитета у Београду је Владан Ђокић
ДЕТАЉИ ПОЛАГАЊА МАЛЕ МАТУРЕ: Шест кључних питања за све основце и родитеље: Како ће изгледати тестови и шта после?
Да подсетимо, прошле године буџет Србије покривао је трошкове школовања за 17.362 академаца прве године, док је индексе о свом трошку добило њих 9.682.
Универзитети су дали предлоге колико они планирају да упишу студената на буџет, а колико њих би се школовало о сопственом трошку, а према тим предлозима укупна број академаца на првој години требало би да буде 33.414.
Иначе, пријављивање кандидата за пријемне испите планирано је у периоду од 23. до 26. јуна. Пријемни испит биће организовани од 28. јуна до 2. јула, а резултате ће објавити најкасније 5. јула. Ранг-листе се закључују након поступка жалби, после чега студенти добијају коначну ранг-листу која ће бити истакнута најкасније до 12. јула. Кандидати који су положили испит морају да се упишу 16. јула.
И ове године пријемни испити ће вероватно бити одржани под мерама здравствене заштите.
- Како сада ствари стоје, кандидати ће морати да имају маску, али почетком јуна одржаћемо састанак свих ректора и договорити прецизне мере које ће зависти од епидемиолошке ситуације у том моменту - рекао је проректор за наставу Универзитета у Београду проф. др Петар Булат.
Да би се избегле гужве, омогућен је и упис електронским путем, али пријемни испит биће искључиво по принципу “папир-оловка”.
Право на упис на буџет имају и Срби из земаља у окружењу – БиХ, Црне Горе, Хрватске, Словеније, Северне Македоније, Мађарске, Румуније, Бугарске и Албаније. Они уз остала документа предају и писану изјаву да су припадници српске националне мањине у тој држави. Такође, свим кандидатима, осим онима који су средњу школу завршили у Републици Српској, потребна су нострификована документа.