СВЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАТЕ ПРЕ УПИСА ВАШЕГ ДЕТЕТА У ШКОЛУ: Ово је детаљан водич за упис првака
У први разред уписује се свако дете које до почетка школске године има најмање шест и по, а највише седам и по година
Упис малишана у први разред почиње од 1. априла, путем еУправе, а у међувремену родитељи су обавези да одведу дете код педијатра ради систематског прегледа. Сву осталу документацију за упис прибављају школе. Ово је детаљан водич за упис првака.
БИТКОИН НЕ МОЖЕ ДА СЕ ЗАУСТАВИ! Криптовалута обара све рекорде - укупна вредност премашила БИЛИОН
ШТА ПОСЛЕ ПРАЗНОВАЊА? Са Златибора однето 93 тоне отпада, појачан обим посла за комуналне службе
УСКОРО ЛЕЖЕ НОВАЦ НА РАЧУНЕ 1.700 ГРАЂАНА СРБИЈЕ: Максималан износ за одређене групе грађана и до ПОЛА МИЛИОНА евра
У први разред уписује се свако дете које до почетка школске године има најмање шест и по, а највише седам и по година, кажу у Министарству просвете. То, дакле, значи да је у школској 2021/22. години упис у први разред обавезан за сву децу рођену од 1. марта 2014. до 28. фебруара 2015. године.
Из Министарства наводе да је према подацима Републичког завода за статистику (РЗС), 66. 864 малишана у Србији стасало је за упис у први разред у предстојећој школскпј години. Ипак, напомињу да ће званични подаци РЗС-а о обухвату деце бити доступни крајем априла.
Упис деце у први разред основне школе почиње од 1. априла и трајаће до 31. маја, а неопходна документа су:
- Извод из матичне књиге рођених
- Уверење о похађању предшколског програма
- Потврда о лекарском прегледу детета
- Доказ о пребивалишту родитеља
Од претходне школске године родитељима је омогућено да електронским путем дефинишу датум уписа детета у одређену основну школу преко Портала еУправа. Захваљујући томе, родитељи не доносе документацију у школу, већ се она прибавља по службеној дужности електронским путем.
- Преко апликације еУпис извршиће се повлачење података о ученику (извод из матичне књиге рођених, евиденције пребивалишта и доказ о обављеном лекарском прегледу) и упис. Школе, односно родитељи ће бити обавештене од када ће наведена услуга бити доступна - наводе из Министарства.
Директор београдске осмолетке "Јосиф Панчић" Милан Бајић каже да је електронска пријава умногоме олакшала процес уписа.
- Свакако, родитељи који нису у прилици да се електронски, могу да дођу у школи и оставе нам податке, а школа је дужна да прибави документа - истиче Бајић.
Школа се бира на територији где дете живи, међутим родитељи деце која нису са територије школе били су у обавези да до 1. фебруара поднесу молбу за упис.
- То се такође евидентира електронски, тако што ми сакупимо податке и уносимо их у еУпис. Имамо 86 пријава за децу ван територије школе, а у зависности од броја деце са наше територије, по редоследу пријаве заказиваћемо тестирање код психолога и уписивати оне ван територије - каже Бајић.
До почетка уписа у први разред остало је више од месец и по дана, али би родитељи требало већ да закажу прегледе у домовима здравља, где најпре дете прегледа изабрани педијатар, а потом издаје упуте за прегледе код очног лекара, оториноларинголога, физијатра, логопеда и стоматолога.
На овим прегледима потребно је и да се деци ураде анализе крви и урина, потом педијатар проверава вакцинални картон и даје детету обавезне вакцине пред полазак у школу.
Према Програму обавезне имунизације, пред полазак у школу дете прима другу ревакцину против дечје парализе и петовалентне комбиноване вакцине, као и ревакцинацију MMR-om.
Након уписа детета у школу, истог дана, врши се тестирање спремности детета.
- Испитивање детета врши психолог, односно педагог школе на матерњем језику детета, применом стандардних поступака и инструмената, препоручених од надлежног завода, односно овлашћене стручне организације - наводе у Министарству.
Психолог ОШ "Лазар Саватић" у Београду Бранка Тишма, каже да већ првог априла почиње тестирање када у заказано време родитељи долазе са дететом у школу на разговор са психологом.
- Са родитељем разговарамо о навикама детета и његовим развојним карактеристикама, док се разговором са дететом утврђује његова психо-физичка зрелост. Увек дам повратну информацију родитељу колико је дете зрело у тренутку када смо се тестирали и шта још може да уради до почетка школске године како би дете било самосталније и спремније за полазак у школу - напомиње Тишма.
Психолошко тестирање, па и сам полазак у школу, обично је стресна ситуација и за децу и родитеље.
- Чини ми се да је више стресно за родитеље. Деци је то природна фаза развоја и период када им треба нешто ново од онога што су учили у вртићу. Они једва чекају ту промену, али ако ми као одрасли страхујемо и бринемо онда најчешће то пренесемо на децу - указује Тишма.
Како каже, добро је прошетати до школе да дете види куда ће се кретати.
- Треба им причати како је то било када смо ми ишли у школу, шта нам је било најлепше - дружење, сви волимо своју прву учитељицу, сигурно постоје фотографије и снимци из тог периода које треба показати детету - наводи она.
Када је реч о припреми деце за школу, саговорница примећује да деца нису довољно самостална јер родитељи имају обичај да све одрађују уместо деце.
- На тај начин спутавамо природан развој који дете користи за овладавање собом, својим мислима и уопштено светом. Када дете самостално обавља све оно што може на том узрасту, онда је много спремније за полазак у школу. Свакако, не треба их препустити саме себи, али их треба учити да буду самостални - поручује Тишма.
Из Министарства наводе да деца које има од шест до шест и по година (рођена од 01.03.2015. до 31.08.2015.) могу да се упишу у први разред након провере спремности за полазак у школу.
- За децу која су млађи прваци психолошко тестирање се заказују тек у јуну, како би добили још мало времена да сазру и оформе се - објашњава Бајић.
Ако дете из неких разлога није спремно за школу, било да је реч о хроничној болести или ако се установи одређен застој у развоју, психолог предлаже одлагање поласка у школу за годину дана, о чему одлучује интерресорна комисија.
- Свакако, родитељи могу сами да уоче да дете није спремно за школу, те ово питање може да се покрене још у вртићу, али се то најчешће дешава када дете дође код нас. Прошле године смо имали шест таквих ситуација, а постоје године када немамо ниједну. Једноставно, то зависи од генерације - каже Тишма.
Директор Бајић напомиње да деца која нису била у могућности да се упишу претходне године, сада имају приоритет да се под обавезно упишу како се не би изгубио ритам.