ЗА УЧЕНИКЕ СА СЛАБИМ ОЦЕНАМА РАСПУСТ ЈЕ ЗАВРШЕН: На реду су поправни испити - никад мање ученика
Број ђака који излазе на поправни испит у београдским школама је десет пута мањи него пре пандемије ковида 19
За ученике који имају пуно изостанака, једну или више слабих оцена, распуст је завршен.
Црна Гора ипак најтраженија дестинација! Хотели 4* и 5* од 309€ за 7 полупансиона
УЧЕНИЦИ ОД ДАНАС ПОЛАЖУ МАЛУ МАТУРУ: Познато када ће бити прелиминарни резултати испита
Прелиминарни резултати испита биће објављени у понедељак: Нови круг за упис ученика у средње школе
Број ђака који излазе на поправни испит у београдским школама је десет пута мањи него пре пандемије ковида 19, а слично је и са разредним, наводе у Форуму средњих стручних школа Београда. Понавља се сценарио од прошле године, када је корона вирус готово "избрисао" јединице из дневника, па ће се пред комисијом наћи тек око њих 100, углавном средњошколаца.
Према речима Милорада Антића, председника Форума средњих стручних школа Београда, школским календаром предвиђено је да се најпре одрже разредни испити, од 18. до 22. августа, за ученике који, током школске године, нису били присутни на више од трећине часова из неког предмета. Многе школе су то већ одрадиле у јуну, на шта имају право по закону. Поправни испити, на које излазе ђаци који имају једну или две јединице, су "заказани" од 23. до 27. августа. Они су, већином, "резервисани" за средњошклоце и то у стручним школама за нека занатска занимања.
- Ђаци полажу пред трочланом комисијом, а професори су дужни да пре полагања, одрже припремну наставу од 10 одсто часова од укупног фонда. На поправном испиту се очекује, у просеку, од 80 до 100 ученика, што је око десет пута мање него пре пандемије вируса корона. Реч је, углавном, о ученицима неких средњих стручних школа, који се школују за занатска занимања, а ђаци су их уписали, не зато што су желели, него због малог броја бодова из основне школе - каже Антић.
Он подсећа да се последњих година смањује број ђака са јединицама, а да је ове тај пад драстичан. Упозорава да док је све мање лоших ђака, повећава се број одличних и врло добрих, поготово у гимназијама.
- "Рупе у знању" настале током онлајн наставе, тешко је попунити. То може поћи за руком само гимназијалцима, док остали никад неће научити оно што су пропустили. То се посебно односи на занимања у медицинским, фармацеутским, али и занатским школама, за које је практична настава изузетно битна. Они, практично, целу ову и друго полугодиште прошле године нису имали практичну наставу - наглашава Антић.
Већина ђака која изађе на поправни испит добије прелазну оцену. Ако су незадовољни зато што нису прошли, или оценом коју су добили, ученици имају право да се жале Републичкој просветној инспекцији. У том случају ђаци полажу испит поново, али пред комисијом из друге школе.
За слабе оцене, као оправдање, ученици наводе да наставници нису држали допунску наставу, да им није уписана оцена када су одговарали, да није евидентирана њихова активност током часа... Затим, одговарају пред комисијом која им поправи јединицу.
Статистика говори да се најчешће понавља први разред средње школе, што се објашњава чињеницом да се ученици нису навикли на нову средину, професоре, промену школе. Како одмиче школовање, број ученика са слабим оценама и оних који понављају разред је све мањи, тако да су у четвртој години реткост. У средњим стручним школама је много више ученика са јединицима него у гимназијама. Највише недовољних оцена је из математике, физике и хемије.