ЗАШТО УЏБЕНИЦИ НИСУ БЕСПЛАТНИ ЗА СВЕ ЂАКЕ У СРБИЈИ? Велика инвестиција коштала би више од 60 милиона евра
Према грубој рачуници, књиге за основце коштају годишње нешто више од 60 милиона евра
Да ли Србија може да обезбеди бесплатне уџбенике за сву децу? Или бар за основне школе? Стално слушамо приче о томе како је образовање једна од најважнијих ствари у животу, па можемо ли онда да обезбедимо да оно заиста буде доступно под једнаким условима за сву децу?
Прво, школске књиге су озбиљан ударац на кућни буџет за већину родитеља у Србији.
Друго, пошто је основно образовање обавезно, може ли се бар бесплатним уџбеницима помоћи родитељима који имају и многе друге трошкове за своју децу. Да не говоримо о томе да није логично да основна школа буде обавезна, а да се уџбеници скупо наплаћују.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА РОДИТЕЉЕ: Од 1. априла креће упис ђака првака, шта све треба да обавите пре тог датума?
СВЕ ЧЕСТИТКЕ! Српски ђаци освојили медаље на такмичењу из информатике, држава је поносна на њих (ФОТО)
ВЕЛИКИ УСПЕХ НОВОСАЂАНА: Срби осмислили иновативну апликацију која чита мисли и емоције!
Према грубој рачуници, књиге за основце коштају годишње нешто више од 60 милиона евра, а још око половине тог новца држава би морала да издваја и за средњошколце.
Иако не звучи мало, економисти сматрају да би то била добра инвестиција која би могла да доведе до бржег привредног раста земље, јер он у доброј мери зависи од образовања становништва.
Идеја о бесплатним уџбеницима је стара колико и бесплатно образовање у Србији, али последњих година све више се прича о томе. Готово на почетку сваке школске године изводе се рачунице колико је набавка уџбеника оптерећење за просечну, а камоли за сиромашну породицу у Србији.
Уџбеници да се не мењају сваке године
Набавка уџбеника можда не би била толико скупа за породице са више деце када се уџбеници не би мењали готово сваке године.
- Мислим да би требало да се стабилизују школски програм и наставни планови па да, рецимо, уџбеници могу да се наслеђују са генерације на генерацију. Наравно, ученици би морали да буду и пажљивији у коришћењу књига - подвлачи економиста Љубомир Маџар.
Додуше, држава већ обезбеђује бесплатне уџбенике за финансијски најугроженије школарце и то, како су објавиле поједине издавачке куће, за сваког шестог ученика, односно укупно 85.000 њих.
Да није немогуће да уџбеници буду бесплатни за све ученике покушава у последње време да докаже и Александар Кавчић, професор Универзитета "Карнеги Мелон" и оснивач Фондације "Алек Кавчић", која је на интернету обезбедила одређени број бесплатних књига за школарце.
Према грубој рачуници, књиге за све основце и средњошколце коштале би годишње око 90 милиона евра, односно оквирно 60 милиона евра за основце и 30 милиона евра за средњошколце.
Колико је улагање у бесплатне уџбенике реална и исплатива инвестиција државе, питали смо економисте. Професор на Економском факултету Љубодраг Савић истиче да је сваки евро важан, поготово у време кризе изазване пандемијом, али да се улагање у образовање вишеструко враћа.
- Улагање у образовање није трошак. Образовани људи су знатно прилагодљивији друштвеном и цивилизацијском напретку, њихово обучавање и преквалификација трају краће, што доводи до веће продуктивности и убрзавања стопе расте БДП-а. Примера ради, Јужна Кореја и Јапан обезбедили су свој брзи привредни развој огромним улагањима у образовање. Наравно, до тога се не долази преко ноћи - наглашава Савић.
Како каже, неопходно је да све буде транспарентно у вези са улагањем државе у бесплатне уџбенике.
- И штампање књига за школарце могу да преузму државна предузећа и да се на тај начин заокружи производња уџбеника унутар државе, односно да и на тај начин држава оствари одређену добит или да трошкови производње буду нижи. Наравно, потребно је и да се сви упозбиљимо у образовању и да видимо шта млади људи желе од образовања. Не смемо заборавити да и даље одређени број ученика не разуме значај свог образовања и уверен је да се посао у Србији добија преко везе - наводи Савић и додаје да ће бесплатни уџбеници највише значити сиромашним ученицима, а да ће им држава лакше помоћи када се ускоро буде завршила социјална карта.
С друге стране, екомиста Љубомир Маџар сматра да има и аргумената и контрааргумената да уџбеници буду бесплатни.
- Рецимо, ја сам се школовао тако што сам платио сваку књигу и свеску. Ипак, чини ми се да преовладава мишљење да би држава требало да уложи у бесплатне уџбенике. Моје је мишљење да би књиге требало да буду бесплатне за сиромашне школарце, међутим, проблем је како направити селекцију. Држава нема капацитет за селекцију и то је највећи проблем социјалне политике у Србији - истиче Маџар.
Како каже, улагање у бесплатне уџбенике било би исплативо, поготово када се погледају неке друге државне инвестиције.
- Мислим да је значајније улагати у образовање него у војску, њену опрему и наоружање, јер не видим начин како ћемо то искористити осим да заратимо са НАТО пошто смо окружени чланицама те алијансе. Мислим да буџетски приоритети нису ваљано одабрани и да, када се има то у виду, идеја о бесплатним уџбеницима додатно добија на тежини - закључује Маџар.