Само 328 очева у Србији користи ову привилегију: Због чега тате не користе ПОРОДИЉСКО БОЛОВАЊЕ?
Многи не знају да имају право на породиљско одсуство, а неке друге је, кажу истраживања, срамота због околине и потенцијалних коментара...
Према актуелним подацима Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, само 328 очева је током 2019. користило право на различите видове одсуства да би се бринули о својој деци: породиљско одсуство, одсуство ради неге детета и одсуство ради посебне бриге о детету.
Постоје предрасуде и да је компликована процедура за одлазак очева на породиљско боловање, а заправо је врло слична оној када мама отвара боловање.
Последице епидемије вируса: Светска компанија у моменту ИЗГУБИЛА 34 МИЛИЈАРДЕ ДОЛАРА!
Србија припрема кризни план: Отказани аранжмани кинеских туриста
ШТА СЕ ТАЧНО дешава са робом која је враћена интернет продавцима? БАЦАЈУ се МИЛИЈАРДЕ ДОЛАРА!
Породиљско боловање које траје од, најкасније 28 дана пред порођај, па до пуна три месеца након порођаја, може да користи искључиво мама, осим у посебним случајевима: када мајка напусти дете, услед смрти мајке, издржавања затворске казне или на пример, хоспитализације.
Према подацима Министарства за рад, очеви који користе ово своје право углавном имају између 30 и 40 година, док се за овај вид боловања најмање одлучују мушкарци који имају преко 50, као и они до 30 година.
Како заиста изгледа када један тата оде на боловање да би чувао дете и шта му је кључни мотив за то, одговара директор развоја Инфостуд групе, Стефан Салом.
- Било је неколико разлога. Први је што сам хтео да искористим прилику да проведем више времена са својим сином. То ми је била јединствена прилика у животу да потпуно усредсређен проведем два месеца са њим, без одлазака на посао. Затим, ја сам цео тај период доживео као неку врсту изазова: како ћу се снаћи у улози оца - наводи он.
Осим тога, Салом каже да је хтео супрузи да обезбеди више времена за себе и могућност да се боље фокусира на свој каријерни пут.
- Желео сам и да дам пример унутар фирме – да колеге у Инфостуду освестим о томе да имају праву да узму одсуства за негу детета и да им поручим примером да је у реду да то ураде - каже Салом.
Напомиње да су га управо та два месеца одсуства додатно приближила сину.
- Када ми је ћерка била у том узрасту имао сам одређених здравствених проблема који су, у међувремену, на срећу прошли и нисам био у потпуности присутан у њеном развоју. Такође, научио сам да потражим и нађем смисао и радост, па чак и забаву, у обичним, свакодневним стварима попут припреме оброка за децу, сређивању стана и томе слично - признаје Салом.
Психолог Јасмина Михњак каже да је ова пракса код нас, ипак, запостављена, посебно у поређењу с другим земљама.
- На основу нашег искуства, родитељи најчешће калкулишу и доносе одлуку на основу тога шта им је исплативије. То значи да често одсуство узму очеви чије супруге немају довољну новчану накнаду. Важно је напоменути да је споран Закон о финансијској подршци породици са децом у великој мери умањио накнаде женама које зарађују више од три просечне плате - каже она.
Додаје да уз трошкове, које не могу да покрију са толико умањеним примањима, често им је исплативије да се врате на посао.
- Нажалост, нису ретке ситуације у којима се жене на високим позицијама условљавају да се раније врате на посао, а све по угледу на неке друге земље у којима највише три месеца након порођаја маме почињу да раде - наводи Михњак.
Према једном истраживању, Pew Research центра, око 70 одсто Американаца подржава неку форму породиљског одуства за новопечене тате.
Јасмина Михњак каже и да нису сви послови једнако "повољни", када је реч о одсуству, па жене својевољно одлучују да се раније врате на посао, како не би изгубиле континуитет у раду.
- Данас су партнери равноправнији у свим пословима, али кад бебац дође на свет нужно се враћамо у патријахални модел, код нас посебно. Мушкарци чувају посао, а жене децу. Зато ова иновативна мера има за циљ да омогући и оцу да буде уз бебу - истиче Михњак.
Према њеном мишљењу, било би добро да и тата и мама у првим данима што дуже буду заједно уз бебу и да их држава и послодавци у томе подрже.
Подаци Министарства за рад, кажу да је прошле године 14 очева користило накнаду зараде за време породиљског одсуства, 213 тата је узело накнаду зараде за време одсуства са рада ради неге детета, а 101 отац је добио накнаду зараде за време одсуства са рада ради посебне неге детета.
Мрачне прогнозе светског гиганта драстично подигле цену злата
АМЕРИКА ЖЕЛИ ДА ИЗБАЦИ ХУАВЕЈ СА ТРЖИШТА: Разматрамо могућност куповине ових компанија!
Нови Закон о играма на срећу донео је нешто што се МНОГИМА НЕЋЕ ДОПАСТИ, а посебно једној групи грађана
ПОПУСТИ И ДО 50 ОДСТО! Почиње сајам туризма у Београду
ДА ЛИ ЗНАТЕ КАКО СЕ НЕКАДА "ТРУКОВАЛО"? Ево где се уче тајне старих заната! (ФОТО)