"ИДЕ СЕ У РАД НА ЦРНО" Фризери су једни од угроженијих занатлија током короне, да ли постоје помаци?
Ситуација се нешто мења након што им продужено радно време и омогућен рад викендом, али и са почетком вакцинације.
Пандемија корона вируса у многим делатностима направила је велике проблеме у пословању, а неке од њих, попут фризера, довела на руб опстанка јер су им у прошлој години због епидемиолошких мера, којима им је био ограничаван рад, приходи смањени од 50 па чак и до 70 одсто.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/29/untitled_design_16.png?itok=myUW9-US)
УЛАГАЊЕ У БУДУЋНОСТ – Компанија Меридиан стипендира најбоље студенте
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/12/ekonomija_2.jpg?itok=ltUWSajG)
ВЕЛИКИ УСПЕХ СРБИЈЕ У 2020. ГОДИНИ: Број запослених порастао и поред пандемије корона вируса
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/02/razgovor.jpg?itok=syy8o8wz)
ТРЖИШТЕ РАДА У СРБИЈИ: Ово су тренутно најтраженија занимања
Тако барем показују процене Удружења фризера Србије, из којих се види да су они у групи највећих жртава ове кризе. Многи од њих, посебно у мањим градовима, већ су ставили катанце на своје локале или су пак, да би опстали, прибегли отпуштању радника, па ово занимање није више дефицитарно на бироу за запошљавање, као што је било пре короне.
Овакву неповољну ситуацију условила су правила Кризбог штаба по којима су, на почетку пандемије, ови салони били затворени, а додатни ударац направила је ситуација пре Нове године, када им је радно време, било ограничено до 18 сати. Због тога нису успели да барем делимично санирају последице из прве поливине 2020. године, прометом и приходима које су планирали да остваре за време Новогодишњих празника, који су за ове занатлије ударни.
Пазари нису успевали да им покрију трошкове, који су били већи, јер су морали да набаве и додатне материјале како би испоштовали епидемиолошке мере. При том, већина њих није повећавала цене услуга, што их је сатерало у ћорсокак. Ситуација се нешто мења након што им продужено радно време и омогућен рад викендом, али и са почетком вакцинације.
Власница једног од угледних салона у Београду, Ана М. каже да је то још далеко од пословања пре корона вирусом, али ипак боље.
- Фризерским салонима сада је дозвољен рад до 20 часова, и викендом, што је велика повољност у односу на период пре Нове године. Ограничење рада до 18 сати и недељом, тада нам је нанело додатне проблеме који су настали у периоду ванредног стања, када смо били и затварани. Та правила су нам значајно смањила промет, мој салон је забележио пад од близу 50 одсто. У другим салонима је то и веће, па су неки од њих затворени јер велики број муштерија ради од куће, клубови не раде, ресторани раде до осам, смањени су изласци, па фризери и немају кога да фризирају - наводи Ана М.
Она додаје да су фризери у новонасталим условима имали и додатне трошкове јер су за рад морали да испоштују и прописане епидемиолочке мере.
- Поред обавезног ношења маски, уградила сам и дезо баријере. Због страха муштерија од заразе користим и једнократне пешкире и огртаче за шишање, што све повећава трошкове. Када се направи рачуница видите да око 90 динара кошта тај једнократни пешкир, а за једну муштерију некада вам је потребно да промените и три, онда видите да су вам трошкови додатно увећани око 30 одсто, а при том цене услуга нису мењане. Све више колега затвара салоне и ради на црно, а да је стање алармантно показује и то што ме дневно бар два фризера позове који траже посао, а пре короне месецима нисам могла да нађем радника. Ипак, надам се да ће се ситуација вакцинацијом мало променити. Мислим да је држава требало мало више да води рачуна и о нама јер ми можда јесмо мали али велики број људи ради у нашој делатности. Ја чак нисам добила ни кредит од Фонда за развој иако сам конкурисала - објашњава Ана М.
У Удружењу фризера Србије потврђују да је ситуација лоша.
- Јако мали број клијената долази у фризерске салоне у овим временима, што је допринело паду прихода од 50 до 70 одсто. Постоји велики страх да се већина салона из ове ситуације неће извући. У унутрашњости је проблем још већи јер у неким местима пад промета иде од 80 па до чак 90 одсто. Због овакве ситуације иде се у рад на црно. Ипак, после Нове године, помаци су приметни па очекујемо да ће ситуација наредних месеци поправи посебно што је почела и вакцинација - кажу у Удружењу фризера Србије.