Лекара ни за лек: У Хрватској влада НЕСТАШИЦА медицинских радника
Ситуација која се не сме занемарити
Сплитски КБЦ и Дом здравља траже 132 специјализанта, највише из анестезиологије, кардиологије, гинекологије, хирургије, радиологије и породичне медицине, али на конкурсе које објављује КБЦ не јавља се дословно нико.
Због проблема с недостатком лекарског кадра КБЦ Сплит је од Министарства здравства за ову годину тражио укупно 78 специјализација, а највише су им потребни анестезиолози, кардиолози, хирурзи, гинеколози и радиолози. КБЦ је у последње две године запослио десет анестезиолога па ће их уз тих пет које су сада затражили имати укупно 15.
Прочитајте и:
- Лекара на тржишту једноставно нема. Расписали смо конкурсе за нове лекаре, али нам се нико није јавио. Тражили смо докторе за општу хирургију, кардиологију, гинекологију и анестезију, али нико није био заинтересован - изјавио је Хини управник КБЦ-а Сплит Иво Јурић.
- Идуће године очекујемо да ће нам анестезиологија бити доста боља, ова година нам је још критична, а имамо и проблем с радиолозима због чега нам се продубљују листе чекања - објаснио је Јурић.
У Макарској се више не ради ултразвук дојке, због чега сви иду у КБЦ Сплит, а исто ће се до краја године догодити и с Домом здравља у Сињу, јер једина преостала радиолошкиња иде у пензију. Због тога су листе чекања све дуже, а пацијенти све љући на лекарско особље, каже Јурић.
Управник Дома здравља Сплит Драгомир Петрић добио је од Европског социјалног фонда средства за 28 специјализација (85 посто од Фонда, остало ће финансирати држава), међу којима су и оне за гинекологију, породичну медицину, педијатрију и радиологију.
Но, упозорава на реалну могућност да већи део специјализаната на крају не оде тамо где је планирано јер се ради о специјализацијама за удаљена и ненасељена подручја.
- У овом тренутку на школовању имамо девет радиолога, од чега је њих шест пред завршетком, али управо толико радиолога недостаје КБЦ-у Сплит. Како ћете их зауставити да се не јаве на конкурсе за посао у болници где им нуде радно место и боље услове, поготово плату - жали се Петрић.
Дому здравља недостају 44 специјализације, међу којима је највише оних из породичне медицине, потом интерниста, психијатара, гинеколога, педијатара и физијатара. Но, то су тек потребе да се задржи постојеће стање, без унапређивања и развоја, каже Петрић. Равнатељ жупанијског Завода за хитну медицину Лео Луетић наводи како им је омогућено да у идућих пет година школују осам специјализаната хитне медицине.
- Садашњи број специјалиста је отприлике 40 до 50 одсто онога што нам треба. С осам нових специјализаната се приближавамо коначном циљу - казао је Луетић.
Специјалистичко усавршавање доктора медицине траје пет година и стоји отприлике милион куна по специјализанту.