ЧУДО ПРИРОДЕ: Када је крмача кренула да се праси Ђуричићи су се ухватили за главу!
- Изненађен сам, али сам и задовољан што се тако догодило - рекао је Бранко о чуду на својој фарми.
Да ће у само једном дану његова фарма бити бројнија за чак 22 прасади у то је једва поверовао и сам Бранко Ђуричић из Голе Главе. Иако ретко, и то се дешава. На фарми Ђуричића у овом ваљевском селу, приплодна крмача стара 23 месеца, опрасила је ни мање ни више него двадесетдвоје прасади. Ова крмача први пут је опрасила четрнаесторо, други пут петнаесторо прасади, а сада седам више.
Овде није реч о вештачком осемењавању већ о природном парењу, односно укрштању чистих раса свиња јоркшира и шведског ландраса.
- Изненађен сам, али сам и задовољан што се тако догодило. Због великог броја прасади које сама не би могла да одгаји ми смо седам прасади ставили код друге крмаче која се опрасила три седмице раније, а 13 оставили са њом. И једни и други су добро, гајимо их. Од ње ћемо одгајити 20 прасади пошто је двоје нажалост угинуло - каже Ђуричић.
НЕКАД СУ ЗА ДОБРЕ ПАРЕ ГАЈИЛИ СМИЉЕ, А САД ГА ЧУПАЈУ И САДЕ ОВО: Пронађена нова златна кока!
КАКО ПОСТАТИ УСПЕШАН ДИРЕКТОР - Челници компанија имају три исте особине, а ево шта треба да знате
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ: Немци отварају фабрику у Панчеву, у првој фази посао за 540 РАДНИКА!
Ветеринари кажу да на број опрашених прасади утичу бројни фактори, пре свега да ли је реч о природном парењу или вештачком осемењавању и подсећају да је у једном леглу уобичајен број прасади између десет и дванаест.
- Уколико је реч о природном парењу морају се узети у обзир својства која се преносе са приплодњака или својства приплодне крмаче или назимице, као и да ли се ради о крмачи или назимици и њеној старости, као и колико се пута прасила. Поред тога ако се зна да приплодњак у једном ејакулату има 250 до 300 милилитара ејакулата и да у једном милилитру ејакулата има 2,5 до 30 милиона покретљивих сперматозоида а приплодна крмача или назимица у период парења имала велики број фоликула на јајнику уз то да је дошло до велике оплодње јајних ћелија онда можемо говорити о већем броју јединки које ће се опрасити - објашњава доктор ветеринарске медицине Будимир Вишић.
Ђуричићи се годинама баве свињарством, а на фарми су тренутно двадесетдве крмаче прашчаре, десет супрасних назимица, три нераста, близу осамдесет прасади и петнаест товљеника. Бранко каже да са ценом од 170 до 180 динара живе ваге товљеника може да се ради, мада ни ту вели нема баш неке велике зараде.
- Нешто се чудно дешава. За три дана цена оде горе и буде солидна, а након тога она падне. Неки дан килограм живе ваге товљеника је био 170 до 180 динара а затим одједном је 150 – 155 динара. Ко то диригује и шта ради мени није јасно. Имам утисак да на цену свиња највећи утицај имају велики произвођачи. Када они имају за продају товљенике цена је тада добра, а након тога цена падне. Крмаче које гајим прасе најчешће по шеснаесторо прасади, а назимице по дванаест до четрнаест. Задовољни смо. Просек је 11,5 прасади по крмачи, а требало тај просек да повећамо на 13 што би било још исплативије. Ми се боримо да опстанемо са мало већом производњом и продајом супрасних назимица и нераста по бољој цени што поклапа једно друго како би били на позитивној нули - наводи Ђуричић.