Подршка запошљавању особа са инвалидитетом
Национална служба за запошљавање спроводи низ програма и мера намењених повећању могућности за запошљавање особа са инвалидитетом
Национална служба за запошљавање улаже напор да на најбољи могући начин изађе у сусрет потребама незапослених лица и пружи адекватну подршку у запошљавању, а посебно категоријама незапослених који се суочавају са бројним ограничењима у процесу активног тражења посла.
НИШТА ВИШЕ НЕЋЕ БИТИ ИСТО: Особље ФИНАНСИЈСКОГ ГИГАНТА од сада ће заувек радити од куће
Шта је обућар за човека, то је поткивач за коње: Милош деценијама уназад прави "ципеле" за ове племените животиње
ОД ТЕСТИРАЊА ДУШЕКА, ДО ПРОФЕСИОНАЛНОГ ГРЉЕЊА! Ово је пет најнеобичнијих ПОСЛОВА НА СВЕТУ!
Имајући у виду да су особе са инвалидитетом једна од посебно осетљивих категорија на евиденцији незапослених, Национална служба за запошљавање спроводи низ програма и мера намењених повећању могућности за запошљавање особа са инвалидитетом, односно смањењу њихове незапослености.
Пружање подршке се огледа у стварању услова за равноправно укључивање особа са инвалидитетом на тржиште рада и то путем подстицања запошљавања на отвореном тржишту рада, односно подизања њихове ефикасности у раду и учењу, успостављањем механизама припреме и подршке на радном месту.
Послодавци и незапослене особе са инвалидитетом могу истовремено користити више различитих програма и мера, при чему им Национална служба за запошљавање пружа стручну и финансијску подршку.
Поред приоритетног укључивања у остале програме и мере активне политике запошљавања као што су: програми додатног образовања и обуке (стручна пракса, приправници), програм самозапошљавања, јавни радови и др., за незапослене особе са инвалидитетом реализују се и мере у складу са Законом о професионалној рехабилитацији и запошљавању особа са инвалидитетом и то:
• Субвенција зараде за особе са инвалидитетом без радног искуства (у трајању од 12 месеци, у висини до 75% укупних трошкова зараде са припадајућим доприносима за обавезно социјално осигурање, али не више од износа минималне зараде утврђене у складу са прописима о раду).
• Подршка особама са инвалидитетом које се запошљавају под посебним условима уз: прилагођавање радног места (рефундацијом послодавцу примерених трошкова прилагођавања радног места у висини до 400.000,00 динара) и/или пружање стручне подршке – радна асистенција (рефундацијом послодавцу трошкова зараде за лице које је ангажовано на пружању стручне подршке у висини до 50.000,00 динара месечно).
Јавни конкурси за наведене програме отворени су до краја текуће године.
Праћењем планираних активности до сада, можемо рећи да је реализација на задовољавајућем нивоу када су у питању програми који подразумевају финансијску подршку послодавцима и особама са инвалидитетом, без обзира на специфичне околности изазване пандемијом.
Наиме, од објављивања јавних конкурса, бележимо значајно интересовање послодаваца за запошљавање особа са инвалидитетом посебно коришћењем програма субвенција за запошљавање незапослених лица из категорије теже запошљивих на новоотвореним радним местима (укључено 245 лица, што представља реализацију 106,52% у односу на план за 2020. годину).
Такође, велико интересовање послодаваца, као и незапослених особа са инвалидитетом је забележено за програм јавних радова, имајући у виду да је у наведени програм до сада укључен већи број лица од планираног у 2020. години (планирано 1.000, укључено 1.023 лица).
Такође, чињеница да се последњих година бележи све већа реализација програма који подразумева подршку послодавцима за запошљавање особа са инвалидитетом под посебним условима (лица са 2. степеном процењене радне способности), говори у прилог томе да се свест актера на тржишту рада мења у позитивном смеру и да су послодавци спремни, препознавајући њихове могућности, да пруже прилику овој категорији незапослених да остваре једно од основних права – право на рад.
У овом моменту је од планираних 20 особа са инвалидитетом, уз обезбеђивање радног асистента већ запослено 19 лица, а према поднетим захтевима број превазилази план за 2020. годину.