Рад у ноћној смени код жена повећава шансу за РАЗВОЈ РАКА, а ево која професија је најугроженија!
Опрез!
Жене које раде у ноћним сменама имају већи ризик да оболе од одређених врста карцинома, показују нова истраживања.
Уопште узевши, дугорочан ноћни рад повећава ризик од обољевања за 19 одсто. Притом је могућност обољевања од рака коже повећана за чак 41 одсто, рака дојке за 32 одсто, а рака желуца за 18 одсто.
Прочитајте и:
Доказано је да ноћни рад код медицинских сестара највише доприноси ризику развоја рака дојке - 58 одсто више него код оних који раде само преко дана. Оне, такође, имају 35 одсто већу шансу да оболе од гастроинтестиналног канцера и 28 одсто од рака плућа.
- Наша студија указује да рад у ноћним сменама представља фактор ризика за развој најчешћих карцинома код жена - каже професор Ксуелеи Ма са Универзитета Сичуан у Кини.
Претходно истраживање показало је да изложеност ноћном светлу смањује ниво мелатонина, што може ометати унутрашњи сат који регулише поспаност.
аније је, такође, откривено да овај хормон сузбија раст тумора рака дојке.
Надовезујући се на претходне студије, истраживаче је интересовало да ли је и колико дугорочни ноћни рад код жена повезан са ризиком за добијање десетак врста карцинома. Они су проучавали податке из 61 различите студије на готово четири милиона људи широм Северне Америке, Европе, Аустралије и Азије.
Даља анализа је била усмерена на дугорочан ноћни рад и ризик од шест врста карцинома међу медицинским сестрама. Истраживачки тим верује да је разлог што баш медицинске сестре највише обољевају јесу њихове интензивне радне смене.
Шта заправо гоји код газираних пића - шећер или мехурићи?
- Изненађени смо што видимо везу између рада у ноћној смени и ризика од рака дојке само код жена у Северној Америци и Европи. Могуће је да жене на овим локацијама имају већи ниво хормона који су директно повезани са раком дојке. Због тога раднице које дугорочно раде у ноћним сменама морају редовно да се тестирају на ову опаку болест - каже професор Ма.
Студија је објављена у часопису Цанцер Epidemiology, Биомаркерс анд Превентион.