У време ЕПИДЕМИЈЕ, ових 5 професија су изложене НАЈВЕЋОЈ ОПАСНОСТИ
Здравствени радници, неговатељи, ватрогасци, наставници и продавци су најугроженији у овој ситуацији
Како би се израчунао ниво ризика којем су изложена одређена занимања, а када говоримо о корона вирусу, коришћена је метода О*НЕТ.
Зашто је избегавање ОКУПЉАЊА И СОЦИЈАЛНО ДИСТАНЦИРАЊЕ ВАЖНО у лечењу корона вируса?
Ево како српски сељаци проводе дане у изолацији: Ово је њихов карантин под отвореним небом (ВИДЕО)
Лекари из Лесковца сликали селфи у доба короне: Њихова слика сада обилази Србију, а само можемо да им кажемо "Свака част"
Она користи разне параметре како би дошла до резултата, почев од тога за које послове је неопходна честа употреба телефона, па до тога ко се највише савија и оптерећује тело, као на пример - кућне помоћнице.
Како се вирус ширио, многи бизниси су привремено "закључали браву", радње, кафићи и ресторани углавном не раде, или раде делимично. И док су неке компаније колико толико спремно дочекале ситуацију, у смислу рада од куће или плаћања радника који треба да буду у самоизолацији ако им посао то дозвољава, и даље остају професије које немају тај "луксуз".
У Америци, на пример, регулаторно тело је донело одлуку да свим радницима, зараженим корона вирусом, буде плаћено боловање, али се ово односи само на колективе где има мање од 500 људи, што значи да милиони грађана нису заштићени.
Неки радници би, посебно они слабо плаћени, могли добити отказ ако се не појаве на послу или се уведе мера да не смеју. Једна мала кетеринг фирма из Сијетла је рецимо била приморана да распусти раднике, због отказивања поруџбина од стране великих технолошких компанија.
Иако је рад од куће за многе прихватљива опција, нека занимања једноставно не могу да функционишу по том принципу, а на првој линији фронта су здравствени радници, који су изложени највећем ризику када је реч о корона вирусу. Званичници апелују да се овим људима укаже посебно поштовање у овако тешким тренуцима.
Они не само да не могу да раде од куће, већ су у свакодневном физичком контакту с оболелима од короне, али и осталим пацијентима. Тренутна ситуација за њих није изазов само с професионалне стране, већ морају остати прибрани и као појединци, али и зарад својих породица. Многи од њих су већ у карантину, јер су интензивно били изложени вирусу.
Неговатељи, који раде са старијим људима и пацијентима, такође су врло осетљиви. У једној здравственој установи у Вашингтону, где је пријављено 25 смртних исхода узрокованих корона вирусом, најмање 70 радника је осетило знакове разбољевања.
Угрожени су и ватрогасци, запослени у хитној помоћи, наставници (мада су школе у већем делу света затворене), као и продавци, касири, радници из објеката "брзе хране".
Према подацима, многе компаније попут Убера, Волмарта и Старбакса пријавиле су да у њиховим колективима има болесних радника, који су свакодневно у контакту с људима и новцем.
Оно што владе и послодавци могу да ураде, јесте да им барем обезбеде адекватне услове за рад: заштитне маске и рукавице, дезинфекциона средства, скраћено или измењено радно време.
Осим тога, препорука грађанима је ограничено кретање, избегавање места где је велики проток људи или пара (ако то није неопходно), уважавање рестриктивних мера, држање одстојања и властита заштита како други не би били угрожени.
Они који не показују симптоме корона вируса, не треба да сада одлазе у домове здравља, већ да предност дају угроженијим пацијентима. Избегавајте ресторане и кафиће на неко време, јер кафу и храну можете спремити и код куће.
За више информација о корона вирусу можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић–Батут" (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите.