Укида се БЕНЕФИЦИРАНИ РАДНИ СТАЖ: Ево ко ће бити на удару НОВОГ ЗАКОНА
ДРИ дала препоруке Министарству за рад
Државна ревизорска институција (ДРИ) је у свом извештају о ревизији сврсисходности "Оправданост примене стажа осигурања са увећаним трајањем за поједина радна места, односно послове" дала препоруке државним установама да преиспитају радна места са бенефицираним радним стажом. Тиме хоће да стану на пут томе да административни, технички и шалтерски радници добијају по "дифолту" стаж осигурања са увећаним трајањем само зато што раде у МУП-у, Министарству одбране, Министарству правде, БИА, Министарству финансија, Пореској управи или Министарству иностраних послова.
Прочитајте и:
ДРИ, наиме, тражи независну и стручну процену тежине и услова рада, јер, према досадашњем закону, бенефицирани стаж треба да имају само они чији је рад нарочито тежак, опасан и штетан за здравље, односно чије је обављање професионалне делатности ограничено навршењем одређених година живота или они којима због природе и тежине посла, физиолошке функције опадају у тој мери да онемогућавају њено даље успешно обављање.
ДРИ је дала препоруке и Министарству за рад да заједно са субјектима ревизије утврди начин и поступак на који ће учествовати у утврђивању послова на којима се рачуна бенефицирани стаж и пре споразумног доношења правилника размотри доказе о оправданости примене таквог стажа за поједина радна места.
- У складу са наведеним, јасно је да методологију неће правити ревизори, нити им је то законска обавеза, већ су субјекти ревизије у обавези да поступе по препорукама ДРУ и о испуњењу препорука известе ДРИ у року од 90 дана од дана пријема извештаја - каже генерални државни ревизор Радослав Сретеновић.
Он посебно истиче да је изменама Закона о пензијском и инвалидском осигурању из 2014. године прописано да радна места односно послови са бенефицираним стажом не могу бити административно-техничка радна места и да је наведеним органима дат рок од 90 дана да своје правилнике усагласе са овом изменом.
- Како наведени органи нису поступили по овим изменама иако је Министарство рада својим учешћем у радној групи за измену ових аката у више наврата истицало да је неопходно спровести озбиљну ревизију радних места са бенефицираним стажом као и степеном увећања стажа осигурања, очекујемо да ће после овог извештаја сви надлежни органи поступити по препорукама ДРИ - напомиње Сретеновић.
Државна ревизорска институција је у периоду од марта до децембара 2017. године у Министарству одбране извршила ревизију оправданости.
- Том приликом једино Министарству одбране, није одређена препорука да се одмах изврши ревизија правилника, већ само да се преиспита право на бенефицирани радни стаж за поједина административно-техничка радна места.
Од укупног број запослених у Министарству одбране и Војсци Србије бенефицирани радни стаж остварује укупно 72,97 одсто, од чега 71,24 одсто професионалних војних лица, и 1,72 одсто цивилних лица.
- Једино је Министарство одбране, сходно изменама Закона о пензијском и инвалидском осигурању из 2014. године, у предвиђеном року, предузело мере и донело споразумно пропис којим је број лица која остварују право на стаж осигурања са увећаним трајањем знатно мањи него у осталим субјектима ревизије који нису ништа предузели по том питању и да тој чињеници једноставно није дат довољан значај - кажу у овом министарству.
Иницијатива председника Вучића ће спречити исељавање Срба са Косова
У Пореској управи кажу да код њих раде 144 пореска полицајца, а да по закону имају право да ангажују и више инспектора. У овој установи се спремају да одговоре на допис ДРИ, али сматрају да њихови запослени испуњавају услове за бенефицирани радни стаж јер "за разлику од ПР-ова и административних радника у ПУ, порески инспектори на које се односи допис, у одређеним поступцима имају надлежност полиције. Осим тога, просек запослених је 52,53 године.
У МУП-у нисмо успели да добијемо одговор на питање како ће они даље третирати њихове раднике у администрацији и на шалтерима.
Члан 42 Закона о пензијском и инвалидском осигурању прописује:
Осигураници - запослени који раде на пословима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем и који могу под посебним условима остварити право на пензију јесу:
1) полицијски службеници - униформисана овлашћена службена лица и полицијски службеници који раде на посебно сложеним, специфичним, односно оперативним пословима;
2) запослени у Министарству спољних послова који раде на пословима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем;
3) припадници Безбедносно-информативне агенције, припадници Војнобезбедносне агенције и Војнообавештајне агенције;
4) запослени у Управи за извршење кривичних санкција који раде на пословима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем (у даљем тексту: запослени у Управи);
5) овлашћена службена лица Пореске полиције у смислу прописа о пореској администрацији;
6) професионална војна лица према прописима о Војсци Србије;
7) остали полицијски службеници који раде на радним местима, односно пословима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем.
Иначе, правилнике којима се уређује питање бенефицираног стажа за министарства, агенције и управе, споразумно уређују надлежни министри са министром за пензијско и инвалидско осигурање.