За два сата дневно - 400 евра месечно! Александар је највећи домаћи продавац РАСПЛОДНОГ МАТЕРИЈАЛА
Бави се младом граном сточарства
Александар Докнић (42) из Бајмока пре 15 година покренуо је бизнис са кунићима, тада релативно нов и неизвестан посао. У међувремену, ова породична фирма постала је једна од најпознатијих и највећих одгајивачница, која друге фарме у земљи и иностранству снабдева овом врстом.
СНИМЉЕН НА ДЕЛУ: Владо Георгиев направио хаос у једној престоничкој продавници (ВИДЕО)
– Код мене је све покренуто из хобија. Прво сам био судија на изложбама у кунићарству, а касније сам радио за Ветеринарски завод из Земуна који је производио серум за вакцину против свињске куге.
– Њоме смо снабдевали целу Европу и регион, али је због искорењености болести и потреба за вакционом, па самим тим и кунићима, нестала – објашњава овај домаћин, у чијој се одгајивачници такође производи и продаје расплодни материјал за оне заинтересоване за развој сопственог посла.
Марко је расписао конкурс да тражи посао било где у Србији: Ево шта се десило након СЕДАМ МЕСЕЦИ!
Како каже, пре четири године постао је свестан тога да ће бизнис почети да се развија у правцу продаје меса кунића, које је једно од најздравијих које се може наћи у понуди.
На породичној фарми увек има између 1.200 и 1.500 кунића.
– Xycol раса има најквалитетније месо за прехрану, које се између осталог препоручује деци и трудницама. Ми поседујемо 160 матичних женки кунића (оне које се коте до 14, 15 пута у животу) и чији је радни век две године, као и 30 матичних мужјака који су репродуктивно способни до треће године – каже Докнић и додаје да број окоћених зечева зависи од врсте, а да су они на фарми имали хајкома, бечке плаве, панонске беле, новозеландске црвене...
Последњи поздрав сточарству: Четири милиона мање оваца него пошле године, Срби жале јагњетину
У питању је, како каже, млада грана сточарства код нас у којој су приметне различите потешкоће: добити субвенције, кредит, наћи кланицу која ће прихватити и набавити адекватну дозволу и овлашћења за ове животиње, и многе друге.
– Такође, да би се успешно бавио овим послом, мораш да волиш куниће. Да разговараш са њима, да их храниш, да их не третираш антибиотицима и хемикалијама, да пазиш да не оболе, јер је у питању животиња која, исто као и коза, не може да се лечи. За рад су потребне и адекватне просторије, клима уређаји, возило са вентилацијом, кавез и наравно, зечеви – објашњава највећи одгајивач у Србији и наглашава да ипак може добро и да се заради.
Исповест Јована (28) РАЗОЧАРАНОГ "америчким сном": У САД је ЦРНЧИО по 15 сати, ево колико је зарадио
Докнић на месечном нивоу на клање пошаље 1.000 комада, који се потом нађу у већим трговинским ланцима у земљи.
– У питању је посао са великим потенцијалом. У њега треба уложити око 4.500 до 5.000 евра, а за два до три сата свакодневног ефективног рада, може да се заради између 300 до 400 евра месечно – закључио је он.