КУПЦИ ОПРЕЗ! Уместо лососа често нам подваљују ОВУ морску рибу
Свака пета риба на тржишту је лажна. Продавци добро профитирају због драстичних разлика у цени.
Еколошка међународна организација "Океана" упозорила је да је свака пета риба на светском тржишту кривотворена или лажно означена. У пракси то значи да иако ћете папрено платити за лососа или бакалара, уместо њега ће вам увалити много јефтинијег ослића. Још је бизарнији случај што се уместо лигњи уваљују рибе напухњаче, које су иначе веома отровне.
Једном Сплићану су уместо риба зубатац покушали да продају отровног вијетнамског сома и то не на једном већ два места, на рибљој пијаци и у једном великом хрватском трговинском ланцу. Ова риба се у Вијетнаму производи тако да јој месо буде пуно хормона, антибиотика и бактерија, а откривено је да се она користи у имитирању чак 18 других врста рибе.
Слична ситуација је и у Србији. Александар Хегедиш, доктор биолошких наука и ихтиолог, каже да превара има на претек, а најчешћи случај је да се дужичаста или калифорнијска пастрмка продаје као лосос. Наравно, главни циљ је зарада, јер ова пастрмка кошта 438 , а лосос је скоро четири пута скупљи и кошта 1.628 динара!
- Обичан купац ће јако тешко препознати превару, а најбољи начин за то јесте да читају декларацију и да на основу латинског назива препознају о којој риби је реч. Тако, на пример, латински назив за лососа је Салмо Салар, а за дужичасту пастрмку Oncorhyncus mykiss. Исто тако на паковањима бакалар мора да пише Гадус морхуа, све остало је заваравање купца - објашњава Хегедиш.
Међутим, пошто су огромној већини купаца латински називи риба потпуна непознаница, јасно је зашто су ове преваре више него успешне.
Још један проблем са којим се купци суочавају јесте то што знају да им подвале рибу која није свежа.
- Три су главна показатеља за то. Свежа риба има избачене и сјајне очи, шкрге су јој црвенкасте, а када прстом притиснете месо, оно треба да се врати, а не да пропада - истиче Хегедиш.
Најбољи начин да купци добију свежу рибу јесте да их пазари у рибарницама јер су оне под контролом ветеринарске инспекције, а не на улицама и пијачним тезгама.
- Нико не може да гарантује купцима да продавац на пијаци није рибу прво замрзао па је онда продавао као свежу - објашњава овај ихтиолог.