ОПРЕЗ! ПОЖАР У НАЈАВИ! Фалш фрижидери и тв апарати преплавили Србију! Ево како их открити!
Тржиште Србије препуно је фалсификоване одеће, обуће, галантерије, слаткиша, козметике, технике, па скоро да нема ниједног оригиналног производа који нема свој лажни пар у продаји.
На тржишту Србије кривотвори се све. Од патика и наочара за сунце, преко беле технике до слаткиша и кафе.
ПАРА ПО ПАРА И ПРАЗАН НОВЧАНИК: На ово нико не обраћа пажњу, а трговци нас тако стално поткрадају
Уколико на електричним уређајима не постоји знак који се састоји од три обрнута слова А, што је гаранција да су ти апарати произведени у складу са техничким захтевима који важе у Србији, највероватније се ради о фалсификатима и треба их избегавати. Један од сигурних знакова да се ради о копији, како тврди Славиша Петковић, начелник Одељења за контролу усаглашености и безбедности производа у Тржишној инспекцији, јесте драстично нижа цена него што је цена оригинала.
ЕВО ДОБРЕ ПРИЛИКЕ: Срби радо купују оштећену белу технику и по 50 одсто нижим ценама
- Не можете очекивати квалитетну и оригиналну робу ако сте је купили на улици и платили 100 динара. Основно је да робу купујете у радњама и да за њу добијете фискални рачун. Уколико се деси да вам трговац у радњи свесно или несвесно прода фалсификован апарат, можете га заменити за квалитетан производ или вратити назад. Лажни технички производи често су и небезбедни, немају системе заштите од прегревања, садрже тешке метале, имају оштре ивице, немају уземљење, па може доћи до струјног удара - објашњава Петковић.
Он додаје да преваранти грађанима подмећу фалсификоване патике тврдећи да се ради о новом моделу познатог бренда који још није стигао на српско тржиште. Да је купцима тешко да препознају лажни производ и да би морали да пазе где шта купују, сматра и Петар Богосављевић из Покрета за заштиту потрошача.
КО КУПУЈЕ У СЕЦОНД ХАНД-у: Људи стегну срце и дођу овде, али не знају праву истину!
Како препознати лажни производ:
-техника нема ознаку три слова А
-упутство за употребу није преведено на српски језик
-оштре ивице производа
-рубови одеће или обуће су лоше обрађени
-конци висе
-штепови су слаби
-размазана боја штампе на паковању
-јефтин материјал за паковање
згужване кутије од амбалаже
- Од оних који желе да остваре максималан профит потрошачи су мало заштићени. Највише је фалсификоване одеће и обуће, делова за аутомобиле, ручног алата, а постоје највеће могућности за лажирање прехрамбених производа. Има лажног меда, сирева, алкохолних пића, вина. Да би купац могао да разликује фалсификат, морао би да има оригиналну етикету - каже Богосављевић и додаје да је немогуће спречити да се не фалсификују и декларације производ.
Небојша Девић, шеф Сектора за заштиту права интелектуалне својине у Тржишној инспекцији, истиче да на нашем тржишту највише има фалсификоване обуће и спортске опреме најпознатијих светских брендова.
ПРВО КУПИ, ПА СЕ ПОСЛЕ ПОКАЈ: Како решити рекламацију у нашим радњама
- Ознаке на лажним производима праве се тако верно да је купцима тешко да препознају да нешто није оригинал. Купци морају да обрате пажњу на изглед производа и финалну обраду. Цена је најбитнији параметар на основу ког се може закључити да ли је производ оригиналан или не - истиче Девић и додаје да је проблем што грађани свесно купују фалсификате због ниже цене.