Хоће ли ова компанија КОНТРОЛИСАТИ свет информација?
Аналитичари сматрају да би ова трансакција могла изазвати друга велика спајања медијских компанија.
Амерички телекомуникацијски гигант AT&T је постигао договор о куповини медијског конгломерата Тајм Ворнера, власника канала CNN, ХБО и Цартоон network и филмског студија Warner Bross за 85,4 милијарде долара, што је договор који би умногоме могао да промени медијску сцену.
Телекомуникациони гигант ће платити 107,5 долара по деоници, 20 одсто више него што су оне вределе у петак у време затварања берзи, по пола у деоницама, а пола у готовини. Компаније очекују да договор буде реализован до краја 2017. Тајм Ворнер је пристао да плати пенале од 1,7 милијарди долара уколико нека компанија надмаши понуду AT&T, док ће AT&T платити 500 милиона уколико договор из буде блокиран.
На челу нове компаније биће Рендал Стефенсон, извршни директор AT&T, док ће Џеф Бјукс, извршни директор Тајм Ворнера остати на досадашњем месту током прелазног периода до оконачања реализације договора како би помогао у транзицији, пише Вол стрит џернал.
Тржишна вредност Тајм Варнера процењена је на 69,6 милијарди долара а AT&T-a на 230,6 милијарди долара. Спајање два медијска дива вредна заједно више од 300 милијарда долара биће обављено након што антимонополска и регулаторна тела дају своје мишљење о томе.
Домино ефекат
Аналитичари сматрају да би ова трансакција могла изазвати друга велика спајања медијских компанија.
AT&T који нема нема преходних искустава с медијима, преузеће CNN, једну од највећих медијских кућа у свету. Бјукс каже да CNN има највећи буџет у индустрији вести и највећи удео у глобалним вестима, а оба та фактора говоре о успеху ове куће. Поводом спекулација о будућности те куће, Стефенсон је рекао да је CNN “амерички симбол независног новинарства и првог амандмана који се односи на слободу говора”.
- Ми у потпуности ценимо и признајемо ту независност. Мислим да бисте почели да уништавате бренд као што је CNN, ако би покушали да утичете на њену незавност. Верујем да је Џеф (извршни директор Тајм Ворнера Џеф Бјукс) поставио савршен модел функционисања, надгледања и управљања брендом какав је CNN - рекао је стефенсон за “CNN новац”.
CNN је навео да се изјаве више представника новог власника ове куће могу сажети у следеће поруке: “Наставите да радите као и досад” и “уложите више у дигитални видео”.
Заједнички посао ће представљати комбинацију милиона интернет и претплатника за плаћену телевизију, с медијским саџајима Тајм Ворнера који укључују мреже CNN, ТНТ, канал ХБО и Ворнер Брос филмски и ТВ студио. То је у складу с настојањима AT&T да ТВ и видео могу поспешити раст на интернет тржишту.
- Премијум садржај увек побеђује. То се показало на великим екранима, потом на тв екранима и сада ето на екранима мобилних апарата - каже Стефенсон.
AT&T најављује да ће бити први бежични провајдер унутар САД која ће се широм САД надметати с кабловским компанијама у обезбеђивању онлајн видео садржаја налик традиционалним плаћеним ТВ пакетима.
- То ће пореметити традиционални модел забаве и померити границе и доступност мобилних садржаја у користи купаца - кажу из AT&T.
Елиминација конкуренције
Кључно питање је да ли ће регулатори бити спремни да одобре још једно велико спајање у медијској индустрији. Некадашњи званичници регулаторне компаније тврде да би у најмању руку такво спајање требало да прате одређени ограничавајући услови.
Стефенсон је на конференцији за новинаре на којој су обелодањени планови о спајању тврдио да AT&T не елиминише конкуренцију, већ пре купује “снабдевача садржајем”, што је тип уједињавања који прописи не ограничавају.
- Не ради се о хоризонталном, већ о вертикалномпроширивању делатности и тешко је наћи пример да су такви договори оспорени - уверен је он.
Разговори о продаји су почели у августу када је Стефенсон посетио Бјукса.
- Дошао је да бисмо разговарали о мојој визији будућности дистрибуције. Онда је рекао: Концептуално, има логике да наше фирме раде заједно. Морамо то истражити - рекао је Бјукс.
Прва препрека је била да се Тајм Ворнер заинтересује да прода компанију. Двојица директора су наставила да разговарају међусобно, али и са својим управним одборима и закључили да спајање компанија има смисла јер се много више садржаја емитује преко мобилинх уређаја, па су продају подржала једногласно оба одбора.
Бјукс тврди да за разлилку од времена када се дешавао случај с АОЛ-ом сада се “много више видео садржаја емитује преко мобилних уређаја”.
Договор ће AT&T помоћи да потенцијално пронађе нова подручја за раст.
У сваком случају ту је више од 130 милиона корисника мобилне телефоне и 25 милиона претплатника Дајрект ТВ који су у власништву AT&T.
Тајм Ворнер је власник филмских франшиза Хари Потер и Бетмен, канала ХБО, CNN, Цартоон network, а АТ &T ће сада осим дистрибуције имати и власништо над садржајима за дистрибуцију. Како је рекао Стефенсон, корисници ће моћи на мобилним уређајима да гледају медисјке садржаје што је нарочито важно у време када многи млади људи одустају од плаћања телевизије.
До споразума долази у време када многе телекомуникационе компаније настоје да купе забавне садржаје како би се разликовали од конкуренције и одмакли се од стереотима по коме су овакве компаније само “цеви” кроз се емитују садржаји других. План AT&T је да до краја године лансира видео сервис који ће корисницима омогућити да програме гледају онлајн, без потребе за сателитским антенама.
Поједностављео речено - уколико становник САД жели да гледа Игру престола, Хари Потера, утакмицу НБА лиге, цртане на Цартоон network, вести на CNN убудуће ће морати да има везе са AT&T.
Трампове оптужбе
Републикански кандидат за предсеника Доналд Трамп обећао је да ће спречити спајање ако постане председник навевши га као пример “структуре моћи” усмереног против њега и гласача. “Као пример структуре моћи против које се борим AT&T купује Тиме Warner, а тиме и CNN, што је погодба коју нећемо одобрити у мојој администрацији јер је то превелика концентрација моћи у рукама малог броја људи”, рекао је Трамп.
КО је AT&T
AT&T је мултинационални конгломера са седиштем у Даласу (Тексас). Други је по величини провајдер услуга мобилне телефоније у САД и први у услугама фиксне телефоније. Такође омогућује и претлату на тв сервисе кроз Дајрект ТВ. По величини не трећа компанија у Тексасу (прва која није из области нафтне индистрије). Подаци из маја 2014. говоре да је та компанија била 23 на свету по профиту и тржишној вредности, а ове године је обележена као16. по величини светски мобили оператер са 139 милиона мобилних претплатника. Компанија је основана 1983. на остацима Америчке телефонске и телеграфске компанија (основане 1885).