13.500 СТРАНАЦА РАДИ У СРБИЈИ: Долазе са свих страна, али не раде за МИНИМАЛАЦ - највише попуњавају радана места на ГРАДИЛИШТИМА
Случај компаније Линглонг и око 500 радника који су због услова у којима живе у Зрењанину, дошли у жижу јавности, отворио је и питање колико то странаца ради на српским градилиштима, ко одлучује о условима у којима живе и колико зарађују.
Истина је да их у Србији има више од 13.000 и то само оних који раде у сектору грађевине. Још неколико хиљада има их сигурно у другим областима, а на питање колико зарађују, познаваоци кажу да се не може рећи да је то минималац.
- Не исплати се њима да пређу пола света и дођу у Србију да раде за 300 евра. Они овде зарађују најмање 50.000 динара нето. То, међутим, што они живе, у могу слободно рећи ужасним условима, је њихов избор. Зашто не изнајме стан, њих рецимо неколико и упристоје свој живот. Једноставно неће, навикли су тако и хоће да уштеде више - кажу у Немањоној 11.
КО НЕ ПОШТУЈЕ МЕРЕ БИЋЕ УКЛОЊЕН СА СТАЗЕ: Сезона у Србији само што није почела, на скијање само под овим условима
"Војводини потребан убрзани развој и корак са Београдом" Вучић о новим улагањима и инвестицијама у Србији
ВИШЕ НЕМА ДИЛЕМЕ: Ево када ће ђаци на распуст и да ли ће бити из два дела!
Наш извор додаје и да је запосленима у подизвођачкој фирми Линглонга, пре неки дан понуђена помоћ да се врате кући, али и "да нико није рекао да то и хоће".
- Дакле њихова прича је њихов избор и та област није у оквиру наших законских могућности - како се сазнаје.
Горан Родић, потпредседник Грађевинске коморе Србије каже да на српским градилиштима раде људи са свих страна света.
- Највише из Турске, Авганистана, Пакистана, Индије, Албаније... Само на градилиштима их има око 13.500. То су радници, да кажемо, у пролазу, који дођу по пројекту, заврше посао и иду даље или се врате кући - каже Родић.
Подсетимо, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Томислав Момировић изјавио је пре неки дан да страни радници који раде на изградњи фабрике Линглонг у Зрењанину спавају у неусловним просторијама, али да је чињеница да су они добро плаћени.
- Њихова просечна плата је 900 евра и ако они њу користе тако да уштеде и да највећи део новца врате својим породицама, ми као држава тешко можемо да се изборимо са тим проблемом. Ја се питам зашто ти људи не искористе тај новац да обезбеде себи достојанственији живот овде - рекао је Момировић, гостујући у емисији ''Прави угао'' на РТВ.
На ову причу јуче се осврнуо и председник Александар Вучић.
- Послата је инспекција и услови ће бити поправјени. Шта онда људи хоће. Хоћете да уништимо инвестицију од 900 милиона долара, да Зрењанин не напредује. Држава ће помоћи свима, али инвеститоре нећемо терати - казао је, председник и наставио:
- То се тиче кампање која се води против Линглонга, као што се против сваке кинеске компаније водила кампања. Ја сам по целом свету молио да нађемо инвеститора за Смедеревску железару, која није радила и није доприносила, имали смо финансијско крварење и једва смо намолили председника Сија за то. Тих 5.500 људи који тамо ради генерише и нова радна места за све који раде са железаром - закључио је Вучић.