АФЕРА ПОДЗЕМНИ КОНТЕЈНЕРИ: Потрошено 6 милиона евра, а директор отишао у Америку?!
Овако је Демократска странка чистила градску касу
Једна од највећих афера у Београду је набавка подземних контејнера, када је београдска власт на челу са тадашњим градоначелником Драганом Ђиласом потрошила за набавку и поставку контејнера 6 милиона евра.
Београд је по плановима Демократске странке требало да овим пројектом поприми размере светске метрополе – ипак, до тога није дошло. Напротив, овај пројекат је потпуно пропао, а испоставило се да је сам тендер био предмет малверзација.
КАКО ЈЕ ДС НАМЕШТАЛА ТЕНДЕРЕ: Измисле услов да искључе конкуренцију, а посао оде "ортачким" фирмама
Главни актер спровођења овог пројекта је био тадашњи директор Градске чистоће Александар Стаменковић, који је некадашњи члан Извршног одбора Демократске странке. Како Embargo.rs сазнаје, Стаменковић се сада налази у Америци и нема намеру да се враћа у Србију.
Иако га је у новембру 2011. године лично Драган Ђилас сменио са места директора Градске чистоће, Александар Стаменковић је са те позиције отишао на нову, у друго јавно предузеће- „Аду Циганлију“, у коме се кратко задржао.
У великој полицијској акцији хапшења 2014. године, по налогу Вишег јавног тужилаштва ухапшени су главни актери афере: директор Градске чистоће Александар Стаменковић са сарадницима, као и појединци из приватне фирме „Блок“. Међутим, Стаменковић је пуштен да се брани са слободе.
Епилог је да, након три године од овог хапшења, истрага није завршена и починиоци нису кажњени.
Како је све почело?
Налогом Вишег јавног тужилаштва, постојала је основана сумња да су преко малверзација око тендера за подземне контејнере у Београду оштетили државу за 169 милиона динара. Постављање 1.800 контејнера коштало је око шест милиона евра, а посао је припао конзорцијуму фирми „Благојевица“ и „Блок“!
Како су тада саопштили у полицији, целокупан поступак јавне набавке је био фаворизован у корист ове две компаније и на тај начин им је прибављена имовинска корист од 63 милиона динара.
Осим Стаменковића, иза решетака су се, на кратко, тада нашле његове колеге Бојан Анђелковић (54), самостални референт плана и анализе, и Мирјана Ивановић (37), руководилац службе за јавне набавке у ЈКП „Чистоћа“. Приведени су и формални власник „Благојевице“ д.о.о. Живко Радојичић (47) и директор фирме „Блок“ д.о.о. Душан Мандрапа (48). Они су се теретили да су наместили тендер за поставку подземних контејнера са намером да прибаве имовинску корист поменутом конзорцијуму.
Поступак јавне набавке, испоруке и уградње подземних контејнера донет је без одлуке Управног одбора ЈКП „Градска чистоћа“, саопштила је тада полиција, процењујући да је вредност тог посла била 716.000.000 динара без ПДВ-а. Та новчана средства и количине подземних контејнера за наведену јавну набавку опредељена су и одобрена тек накнадно од стране Управног одбора овог јавног предузећа.
Целокупни поступак јавне набавке је након тога фаворизован у корист конзорцијума, па је на крају са њима закључен уговор у вредности од 613.305.000 динара. Постављање укупно 1.800 контејнера коштало око шест милиона евра.
Полиција је тада тврдила да је држава у овом случају укупно оштећена за 169.299.251,24 динара.
Како је уништаван ГСП: На јавно предузеће се "накачи" приватна фирма која као пијавица "пије паре"
Иако се сумњало да је Стаменковић учествовао системској пљачки градске касе са још неколицином страначких сарадника, он никада није рекао ко су они. Сумња се да је учествовао и у куповини зграде „Инекса“.
Да је од старта све мирисало да ће у том послу бити великих проблема, Ембаргу потврђује садашњи директор Градске чистоће, Мићо Богдановић:
-Све је некако и у припреми тог посла урађено с брда, с дола! Није уопште урађен, као прво пројекат, где треба да се поставе ти контејнери? Шта ће подземни контејнер у Миријеву, или рецимо у неким другим приградским насељима… То је за центар града, пре свега. О квалитету нема шта више да се каже? О томе су рекли вештаци Градског завода за вештачење. Ми сада имамо великих проблема због лошег квалитета израде… Отпадају поклопци, краду се површински делови, док у унутрашње боксове цури вода, пластика се одавно распала.. Много проблема и потребно је много новца да би се све то санирало. А, док траје судски поступак ништа не можемо да урадимо! Судија каже, да ништа не дирамо.