АКО ИМАТЕ ДУГ У БАНЦИ ЕВО ШТА МОРАТЕ ЗНАТИ! Банке ОВЕ ствари морају САМЕ ДА ПЛАТЕ!
Грађани који отплаћују стамбене кредите ових дана страхују од нових трошкова.
Банке сваке три године морају да проверавају колика је тржишна вредност некретнине купљене на зајам. За то је довољно да им дужници пошаљу последње решење за порез на имовину.
СВЕ О НОВОМ АУТО-ПУТУ КОЈИ МЕЊА ИЗГЛЕД СРБИЈЕ Деоница Обреновац-Чачак само је почетак КОРИДОРА који ће водити све до Јадрана
Овако изгледа пут који ће заменити Ибарску магистралу: Вожња коридором Милоша Великог! (ФОТО)
ОТЕЛИ СРПСКУ ИМОВИНУ ПА ПРОДАЛИ: Када је канадски инвеститор то схватио, тужио је Хрватску и тражи од ње милионску одштету
Проблем, међутим, настаје, ако стан, према рачуници порезника, вреди мање него што је дужнику остало да плати банци. У том случају банкари захтевају да професионални проценитељ поново утврди вредност стана, а његово ангажовање кошта око сто евра. Народна банка Србије, међутим, тврди да грађани у том случају не смеју да имају ни динар трошка, нити банка сме да им тражи додатно обезбеђење кредита.
У Народној банци Србије за медије истичу да је банка дужна да редовно прати вредност непокретности, што не значи и обавезу вршења ванредне процене. Штавише, како истичу, са становишта прописа НБС, није уопште неопходно да овлашћени процењивач буде искључиво ангажовани приватни проценитељ, нити је нужно да се користи таква плаћена процена, "већ је дозвољено, у потпуности прихватљиво и изричито прописано да је овлашћени процењивач" и орган који је по закону надлежан за вођење пореског поступка. Из тог разлога банке прихватају решења о порезу на имовину као процену вредности непокретности.
- Чак и уколико се деси да је вредност непокретности у пореском решењу нижа од тржишне вредности те непокретности и од преосталог износа потраживања банке, то никако не би смело да представља било какав проблем за дужника нити би то само по себи представљало разлог да дужник сноси обавезу поновне процене - упозоравају у централној банци.
Битно је, како објашњавају, имати у виду да је утврђивање вредности хипотековане непокретности од значаја за управљање кредитним ризиком за банку, што је искључива дужност банке која не може бити пренета на дужника. Управо због тога, у оваквим околностима разумљиво је да банке саме сносе те трошкове.
Додатно, у моменту закључења уговора дужника и банке утврђују се средства обезбеђења, па се у случају евентуалног смањења иницијално процењене вредности хипотековане непокретности не може захтевати прибављање додатног средства обезбеђења од дужника, мимо већ закљученог уговора.
ПРОДАТ НОВИ ПАКЕТ АМАЗОН ДЕОНИЦА: Најбогатији човек света има амбициозне планове за будућност
ДА ЛИ ЈЕ НАЧИН ПРИКУПЉАЊА СЛИКА ЛИЦА БИО ЛЕГАЛАН? Донета судска одлука за случај Фејсбук
ШТА, САМО ТРИ ЗВЕЗДИЦЕ? Туристи избегавају хотеле са оваквим карактеристикама на интернету
Без процене за испод 40 одсто дуга
Дужници који су отплатили више од 60 одсто главнице свог стамбеног кредита обезбеђеног хипотеком не морају више својој банци да достављају пореска решења о вредности имовине. НБС је, изменом прописа у претходном периоду, банкама у потпуности укинула обавезу утврђивања тржишне вредности хипотековане непокретности редовном проценом, најмање једном у три године, када износ преосталог потраживања од дужника не прелази 40 одсто вредности некретнине.
НЕОБИЧНО ИСТРАЖИВАЊЕ: Овако би изгледала Земља да на њој остане САМО 100 ЉУДИ (ВИДЕО)