Нови аранжман са ММФ-ом следеће године? Шта је добро за Србију и њену економију?
Делегација ММФ-а одржаће састанке са српским властима а једна од тема тих разговора биће и потенцијални нови аранжман
Члан Фискалног савета Никола Алтипармаков изјавио је данас да би било јако добро да Србија наредне године склопи нови аранжман са ММФ-ом, који не би нужно морао да укључује и финансијска средства, али да је и то опција.
СРБИ КОЈИ СУ ПОСТИГЛИ МНОГО "ТАМО ПРЕКО ОКЕАНА": Није Џон Јовановић једини Србин у Белој кући
ВЕЋЕ ПЛАТЕ ЗА 2,2 МИЛИОНА ЉУДИ У СРБИЈИ! Износ познат у динар, повишице ће добити две велике групе грађана
БДП Србије у трећем кварталу биће бољи од очекиваног: Ускоро стиже и процена ММФ-а
Истакао је да би Србија уз аранжман са ММФ-ом сигурније прошла кроз велике неизвесности које очекују светску привреду.
- Имајући у виду да су претходна два аранжмана Србије са ММФ-ом била веома успешна и обезбедила стабилизацију државног буџета и јавних финансија, било би јако добро да се наредне године, након истека постојећег, склопи нови аранжман са ММФ-ом како би Србија сигурније пливала кроз велике неизвесности које очекују светску привреду у наредном периоду - навео је Алтипармаков.
Нагласио је да би сарадња са ММФ-ом свакако била драгоцена за наставак вођења одговорне фискалне политике.
Иначе, Мисија ММФ-а ће од 5. до 16. октобра имати онлајн састанке са српским властима, а у Министарству финансија је раније речено да ће се разговарати и о могућем наставку аранжмана са том међународном финансијском институцијом.
То је последња мисија у оквиру текућег аранжмана наше земље са ММФ-ом, познатији под називом "Чуваркућа", који је потписан у јулу 2018. године и који подразумева саветодавну, а не финансијску помоћ те организације. Аранжман се завршава у јануару 2021.
Циљ програма је одржавање макроекономске и финансијске стабилности и наставак структурних и институционалних реформи за подстицање бржег и свеобухватног раста, стварања нових радних места и побољшања животног стандарда.
Шеф Канцеларије ММФ-а у Србији Себастијан Соса је прошле седмице рекао да ће мисија током виртуелне посете размотрити фискалне перформансе и кључне параметре буџета Србије за 2021. годину, као и да ће се разговарати о економском развоју, ефикасности мера, напретку у кључним реформама и другим темама.