АМЕРИКА СЕ СПАСИЛА ОД ТОТАЛНОГ КОЛАПСА: Усвојен закон о задуживању којим спречена економска катаклизма
Представнички дом Конгреса укинио је границу дуга након што су Џо Бајден и Кевин Макарти постигли компромис. За закон је гласало 314 конгресмена, а против је било њих 117
Представнички дом Конгреса САД усвојио је закон о привременом укидању границе задуживања, која тренутно износи 31,4 билиона долара.
Овом одлуком, коју треба да потврди и Сенат, спречен је економски колапс који је запретио и Америци и свету, а она је донета после тешких преговора председника САД Џоа Бајдена и председавајућег Представничког дома Кевина Макартија.
ВИШЕ НИЈЕ НАЈБОГАТИЈИ ЧОВЕК НА СВЕТУ: Претекао га Американац "тежак" 192 милијарде долара и власник ТРИ моћне компаније
ОГЛАСИЛА СЕ БЕЛА КУЋА: Прикупљају информације о нападу на Москву
ОПТУЖИЛА БАЈДЕНА ЗА СЕК*УАЛНО УЗНЕМИРАВАЊЕ: Американка побегла у Русију и открила шта јој је све радио?
Кључан корак
- Представнички дом предузео је кључан корак напред како би спречио да се први пут деси да се неизврше обавезе и тиме заштитио тешко зарађен и историјски економски опоравак наше земље. Јасно сам изразио да је једини пут напред двостраначки компромис који подржавају обе стране.
Овај споразум испуњава тај тест - написао је Бајден на Твитеру. Он је позвао Сенат да одобри одлуку што је пре могуће како би је потписао што пре како би "држава могла да настави да гради најјачу економију на свету".
Договором је превазиђено противљење конзервативног, десног крила Републиканске странке и избегнут катастрофални сценарио да Америка дође у ситуацију да не може да плати своје дугове.
Представнички дом, у коме тесну већину имају републиканци, гласао је са 314 према 117 гласова да се закон усвоји и проследи Сенату. Шеф Демократске партије и лидер републиканаца у Конгресу постигли су договор о подизању горње границе државног дуга након што су пре четири дана разговарали телефоном.
- Споразум представља компромис, што значи да не добијају сви оно што желе. То је одговорност управљања - рекао је Бајден тада.
Он је рекао да је споразум добра вест за амерички народ јер спречава катастрофални развој догађаја који је могао утицати на економску рецесију, угрозити пензионе фондове и допринети гашењу милиона радних места.
Задржавање потрошње
Централни део пакета је двогодишњи споразум о буџету који би задржао потрошњу на нивоу за 2024. и повећао је за један одсто до 2025. у замену за подизање границе дуга на две године, што удаљава променљиво политичко питање од следећих председничких избора.
Анализа: Договор руши Бајденов план?
Обећање Џоа Бајдена из 2020. да ће натерати богате Американце и корпорације да плаћају више порезе како би новац био трошен на различите видове социјалне помоћи засад неће засад бити остварено због договора које је постигао са републиканцима, пише Ројтерс у својој анализи.
Осим ако на изборима 2024. не дође до потпуног тријумфа демократа, многи сматрају да су реформе пореског система заустављене бар до 2025. године, наводи агенција.
Стручњаци кажу да ће конгресмени после тога морати да направе договор о новом виду опорезивања.
- Све делује као припрема велике фискалне литице у 2025. Тек тада ће бити праве шансе за реформу - рејкао је William МцБриде, потпредседник организације Tax Foundation.
Према истраживањима, идеја додатног опорезивања најбогатијих веома је популарна међу гласачима из обе велике партије. Како наводе, Бајден је у преговорима морао на пристане на то да се тренутно не уводи додатно опорезивање најбогатијих.