У ОВОЈ ЗЕМЉИ ЉУДИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ИДУ У ПЕНЗИЈУ: "Умрећу у овој канцеларији, немам ни за храну"
Међу Американцима старијим од 65 година, 19 одсто је и даље радило прошле године, што је скоро двоструко повећање у односу на касне 1980-их.
"Упознајте Американце који не могу да се пензионишу", гласи наслов вести Бизнис Инсајдера, а ако сте испрва помислили да је реч о људима који раде у јавном сектору - варате се. У питању су људи који раде најобичније послове, али им од останка на послу зависи опстанак.
Марсиа има 70 година и још увек ради у људским ресурсима за компанију средње величине.
ЗБОГ ГРЕШКЕ У СИСТЕМУ ГРАЂАНИ СА БАНКОМАТА ПОДИЗАЛИ МИЛИОНЕ: Прво су почели студенти, док је банка открила шта се догађа, обављено 490 хиљада трансакција
ВУЧИЋ САОПШТИО РЕКОРДНЕ ПОДАТКЕ: До 20. марта имамо милијарду и 172 милиона евра страних инвестиција
ДЕДА МУ НА РОЂЕЊУ ПОКЛОНИО МИЛИОНЕ: Ево у каквој вези је беба милионер са једним од НАЈМОЋНИЈИХ СВЕТСКИХ ЛИДЕРА
- Колико год да волим свој посао и шта радим, у мојим најцрњим моментима мислим да ћу умрети на послу. Умрећу у овој канцеларији јер немам где - поручује.
За њу, рад представља достојанство и финансијски спас. Далеко је од породице инема никог да јој помогне, или пак друге приходе на које може да се ослони.
Кључни разлог зашто не може да се пензионише су рачуни за лечење, које не би могла да приушти да не ради. Испрва се њен супруг разболео од рака и умро пре две године, а сада је и њој дијагностикован.
- Надала сам се да ћемо супруг и ја отићи у пензију заједно. И мислим да је моја највећа погрешна процена била што нисам планирала да будем сама финансијски и емотивно - додаје.
Марсиа је само једна од многих Американаца који су сан о уживању у плодовима вишедеценијског рада заменили потребом за још већим радом.
Рецимо, Бил (71) и даље ради иако је у пензију отишао пре две године. Морао је да се врати да ради 32 сата недељно како би потпомогао свој пензиони фонд. Седамдесетогодишњакиња Дебра тренутно тражи нови посао, након што је 50 година радила на оним где није увек била пријављена.
- Плашим се да изађем из куће. Не могу да купим храну, гориво. Могу да платим само рачуне и то је то - појаснила је.
Међу Американцима старијим од 65 година, 19 одсто је и даље радило прошле године, што је скоро двоструко повећање у односу на касне 1980-их.
Прошле године, просечна старосна граница за одлазак у пензију била је 62 године, према Галуповом истраживању, у односу на 59 година раних 2000-их.
Извор: Србија Данас/Бизнис Телеграф/М.П./М.А.