АНАЛИЗЕ ПОКАЗАЛЕ: Месо здравије од поврћа!
Бактерије у воћу могу бити много опасније од оних у месу
Воће и поврће нам може доћи главе, а један од најбољих доказа је епидемија ешерихије коли која је пре неколико година у Немачкој и неколико других земаља убила више десетина људи и неоправдано уништила велики број произвођача краставаца, парадајза и зелене салате на које је пала сумња.
Узрок је на крају пронађен у свежим клицама соје које су се заливале прљавом водом па није чудо што се све више данашњих анализа, а и статистика RASFF-a (Систем брзог узбуњивања о храни у ЕУ) “кладе” на воће и поврће по питању здравствене неисправности. Они према RASFF-u заузимају прво место на лествици опасних намирница, а следе риба, орашасти плодови и семенке. Да у томе има истине, показало је и 10-годишње истраживање болести и хоспитализација изазваних различитим врстама хране које је спровео амерички Центар за контролу и превенцију болести.
Здраве намирнице, укључујући воће и поврће, биле су, тврде, одговорне у 46% случајева болести, а црвено и живинско месо у 22%. Чак и ако је “органско” и “домаће” лиснато поврће је потенцијално најопасније, јер га углавном једемо сирово и недовољно добро опрано.
Све воће и поврће које једемо обавезно морамо опрати, чиме се спречава најмање 98% потенцијалних проблема. Не треба веровати чак ни пријатељима и родбини кад вам кажу да је то што су вам донели из своје баште органско, непрскано… и да се одмах може јести с тла или с дрвета.
Грађани ригорознији од пореских инспектора, рекордан број пријава због лажних рачуна
Можда су по тлу ходале животиње и инсекти и остављали измет. Може бити опасно и природно ђубриво ако није зрело пре посипања, јер је онда углавном препуно патогених микроорганизама.
Код меса је пак најбитнија добра термичка обрада. Од здраве, свеже заклане животиње месо је стерилно и обично се накнадно загади неправилним руковањем људи, прљавим прибором и површинама, “трулекс” крпама којима неки бришу месо…
Смртоносне бактерије
Најопасније је месо исечено на мање комаде, млевено, паковано младо месо попут пилетине пуно воде у којој се лако множе бактерије… Но за разлику од воћа и поврћа, код меса је често лакше уочити промене, кварење и непријатан мирис, а ако су и изостали мириси и већ се развиле бактерије, добром термичком обрадом опасност ће се свести на минимум.
Велика група ентеробактерија фекалног порекла, салмонела и Е.цоли које су врло често патогене, могу доћи и из црева животиња. У свињетини се у мишићима може налазити опасан паразит трихинеле, због ког свака свиња пре пуштања у промет мора на узорковање.