Аутопут Нови Београд - Сурчин: Кинеска развојна банка заинтересована за пројекте у Србији
Заменик председника Кинеске развојне банке Џанг Шјуганг рекао је данас у Београду да је та банка заинтересована за сарадњу на инфраструктурним пројектима у Србији, као и да је Србија њихов кључни партнер у региону.
Са Џангом Шјугангом разговорали су представници Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, као и заменик градоначелника Београда Горан Весић и председник Извршног одбора банке Поштанске штедионице Бојан Кекић, саопштено је из ресорног министарства.
Разговарано је о могућности финансирања више инфраструктурних пројеката у Србији и Београду, а посебно је истакнуто да би Кинеска развојна банка могла да размотри финансирање изградње ауто-пута од Новог Београда до Сурчина, који би био веза са Коридором 11, као и завршетак обилазнице око Београда.
Ови српски производи су ИЗУЗЕТАК: 10 компанија неће плаћати приштинске таксе
- Србија данас има консолидоване финансије и реализује инфраструктутурне пројекте у вредности од 16 милијарди евра. Ми смо заинтересовани да са Кинеском развојном банком потпишемо нови меморандум о сарадњи на реализацији великих пројеката. Завршавамо Коридор 10, крећемо у нови инвестициони циклус вредан више од пет милијарди евра. Део смо глобалне кинеске иницијативе "Један појас, један пут" и једна од првих земаља региона која је потписала меморандум о сарадњи са НР Кином - наводе из министарства.
ПОТЕЗ Приштине изазвао ХАОС У РЕГИОНУ: УДАР НА БиХ! 10 ХИЉАДА РАДНИКА ОСТАЈЕ БЕЗ ПОСЛА?!
Џанг Шјуганг рекао је да је Кинеска развојна банка заинтересована за сарадњу на инфраструктурним пројектима у Србији, свесна њихове важности за државу и град Београд.
- Србија је наш кључни партнер у овом регион и желимо да сарађујемо на великим инфраструктурним пројектима које реализујете. Ценимо и што бројне кинеске компаније раде у Србији и ту сарадњу желимо да продубимо. Сагласни смо да први корак буде потписивање новог меморандума о сарадњи са Владом Србије - рекао је Џанг Шјуганг.
Заменик градоначелника Београда Горан Весић истакао је да је тренутна вредност кинеских инвестиција у престоници 800 милиона евра и упознао кинеске банкаре с најважнијим инфраструктурним пројектима које град планира да реализује. Највећи је свакако градња две линије метроа, али и изградња градског тунела који би ишао испод центра Беорада, као и тунела који би повезао нови мост на Ади са ауто-путем. Весић је додао и градњу два моста, једног преко Саве и другог преко Дунава.
Компаније из ЕУ и даље највећи инвеститори у Србији
- Укупне инвестиције које Београд планира да спроведе у наредних 10 година износе 13 милијарди евра и ми смо заинтересовани за сарадњу са Кинеском развојном банком на овим пројектима - истакао је Весић.
Џангу Шјугангу је поклоњена ручно везена азбука у златовезу коју су израдиле наше жене са села, у оквиру иницијативе "Запослимо 1.000 жена у руралним подручјима" коју заједно спроводе Координационо тело за родну равноправност, Етно-мрежа и НАЛЕД.