Азијска банка за инфраструктурне инвестиције (АИИБ) ПРИМИЛА 13 нових ЗЕМАЉА чланица
Данас их је примила у своје чланство
Азијска банка за инфраструктурне инвестиције (АИИБ), чије је оснивање покренула Кина, примила је данас у свој састав 13 нових чланица, међу којима и Канаду. У чланство је примљено осам земаља које нису у Азији: Канада, Белгија, Етиопија, Мађарска, Ирска, Перу, Република Судан и Венецуела, и пет земаља из региона: Хонг Конг, Авганистан, Јерменија, Фиџи и Источни Тимор, преноси агенција Ројтерс.
Договор Ирана са светом па у АИИБ
Кина застала, али ова сила се захуктава
- Интересовање широм света за придруживање АИИБ банци је доказ брзог напретка који смо остварили приликом оснивања банке као једне међународне институције. Веома сам посносан што АИИБ банка сада има чланице са готово сваког континента и очекујемо даље пријаве за чланство - наводи се у саопштењу председника банке Ђин Лићуена.
ПРИЛАГОДИ СЕ ИЛИ СЕ ПРЕДАЈ: Зашто се Британија придружила новој кинеској супер банци?
Акционарски капитал банке износи 100 милијарди долара, а у јуну прошле године одобрила је прва четири зајма, чија укупна вредност премашује пола милијарде долара. Кредити су отишли на финансирање пројеката у Пакистану, Индонезији, Таџикистану и Бангладешу.
Јапан и САД су од почетка изразили забринутост због планова Пекинга да оснује АИИБ, оцењујући да би та институција могла да постане озбиљан конкурент Светској банци и Азијској развојној банци, које подржавају Вашингтон и Токио.
Јапан неће у Азијску банку коју предлаже Кина
Још од 2013. године, када је Кина обелоданила намеру о оснивању банке, САД су почеле да убеђују своје савезнике да бојкотују нову институцију. Американци тврде да ће нова банка по свој прилици имати блаже стандарде за одобравање кредита у односу на Светску банку.